Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Šlachta a vedení ÚOOZ chce odejít. ‚Do organizace útvarů bylo zasaženo silově,‘ je znepokojena Bradáčová

Česko

  17:25aktualizováno  19:40
PRAHA - Šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta, jeho náměstek Stanislav Růžička a několik vedoucích odboru podalo podle informací LN žádost o odchod do civilu. Jde o reakci na chystané vytvoření Národní centrály boje proti organizovanému zločinu. Informaci potvrdil mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták.

Robert Šlachta. foto:  Dan Materna, MAFRA

Šlachta a spol. podali žádost k 1.7.2016, do tohoto data mohou svou žádost dle zákona stáhnout. Členové ÚOOZ podali svou žádost po několikahodinovém jednání se špičkami policie, včetně policejního prezidenta Tomáše Tuhého, na Prezidiu. Šlo o „napjatou a emotivní debatu. Na ÚOOZ se všechno zhroutí,“ vyjádřil své obavy zdroj LN.

„Nesouhlasím s reorganizací policie a nechci se na tom podílet. Je to jediná možnost, jak reagovat na nastalou situaci,“ sdělil ve čtvrtek večer Šlachta LN.

„Samozřejmě, že mě jeho (Šlachtovo) rozhodnutí mrzí. Ušli jsme spolu kus cesty, v minulosti jsem mu opakovaně vyjádřil důvěru, protože ÚOOZ odváděl dobrou práci,“ řekl večer v České televizi policejní prezident Tomáš Tuhý. „Chápu, že každá reorganizace s sebou nese i vnitřní problémy a ne vždy se s ní každý dokáže ztotožnit,“ dodal.

Bradáčová: Může si vedení policie dovolit ztrácet takové lidi?

Velice znepokojena odchodem Šlachty je vrchní pražská žalobkyně Lenka Bradáčová. „Považuji to za logické vyústění nestandardního postupu, kterým bylo zasaženo do organizace hlavních dvou útvarů, které řeší nejzávažnější kriminální případy. Bylo zasaženo silově. Tento krok nemůže mít žádnou legitimitu a důvěru policistù,“ sdělila LN Bradáčová.

Překotná rychlost, nepřipravenost, absence analýzy, píše vedení ÚOOZ Chovancovi

„Pana plukovníka Šlachtu bych mohla charakterizovat těmito vyjádřeními: Oddán své práci. Charismatický, ale pro mě především policista, jaký má být. Mùže si vedení policie dovolit ztrácet takové lidi?“ ptá se Bradáčová.

„Splnily se mé obavy, že špatně komunikovaná reforma může vést k odchodu zkušených policistů. Odchod pana Šlachty je ztráta velkého lidského potenciálu. Tento stát si nedokáže udržet schopné lidi,“ řekl LN nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, který se ve čtvrtek sešel s předsedou vlády Bohuslavem Sobotkou a ministrem vnitra Milanem Chovancem (oba ČSSD).

„Odchod velitele elitního útvaru je samozřejmě zásadní. Spolu s plukovníkem šlachtou určitě odejdou i další lidé, tudíž bych doufal, že to není rozhodnutí nezvratné. Zpřetrhá se tím totiž vztah se státním zastupitelstvím, který je nyní založen na oboustranné důvěře a to by mělo neblahý dopad na vyšetřování aktuálních kauz,“ doplnil pro LN bývalý ministr vnitra a senátor František Bublan.

Babiš: Poradíme se, jestli chceme být v takové vládě

Kvůli sporům o plánovaném vytvoření Národní centrály boje proti organizovanému zločinu se dohadují také politici. S ostrým vyjádřením přišel večer ministr financí Andrej Babiš (ANO). „Je to zatím nejvážnější krize. Panu Chovancovi se podařilo destabilizovat českou policii. Útvar, který byl zaměřený na boj proti korupci, fakticky končí, a tak je vlastně u konce celý protikorupční boj naší vlády. V ANO se poradíme, jestli chceme být v takové vládě,“ napsal Babiš na Facebooku.

Prohlášení ÚOOZ

  • V rámci čtvrtečního jednání na Policejním prezidiu ČR, kde byla vedením policie představena Úvaru pro odhalování organizovaného zločinu a Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality Služby kriminální policie a vyšetřování organizační změna v Policii ČR, jejíž první krok bude proveden k 1. červenci 2016, plk. Mgr. Robert Šlachta oznámil vedení Policie ČR, že s připravenými změnami nesouhlasí, nemůže se na nich podílet, a proto v následujících dnech doručí policejnímu prezidentovi svou žádost o uvolnění ze služebního poměru.
  • Společně s ním na místě oznámil svou rezignaci i jeho 1. náměstek plk. Ing. Stanislav Růžička a někteří vedoucí odborů a expozitur ÚOOZ SKPV PČR.

Pavel Hanták

Babišův stranický kolega a ministr spravedlnosti Robert Pelikán už ve středu pohrozil, že jestli Národní centrála boje proti organizovanému zločinu skutečně vznikne, bude uvažovat o tom, že podá demisi.

„Amatérské řízení policie“

A kritikou Pelikán nešetřil ani ve čtvrtek. „Je to skandální důsledek amatérského řízení policie. Definitivně se ukázalo, že zamýšlené změny v policii nejsou změnou k lepšímu,“ řekl LN Pelikán. Podle něho nese za stav policie odpovědnost ministr vnitra Milan Chovanec. „Měl by přemýšlet o tom, co znamená mít odpovědnost za policii,“ dodal ministr spravedlnosti.

Od sociálních demokratů míří kritika spíš ke Šlachtovi. „Nerozumím kroku plk. Šlachty, jenž ani nepočkal na finální rozhodnutí o reorganizaci. Mrzí mne to. Je to zjevně politické gesto,“ napsal na Twitter ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). „Nerozumím důvodům předchozí dezinformační kampaně vedené od začátku června deníkem majitele hnutí ANO,“ doplnil.

Vedení policie ve středu oználo, že chce zřídit novou Národní centrálu boje proti organizovanému zločinu, která by spojila ÚOOZ a protikorupční policii.

Vizitka dosavadního ředitele ÚOOZ Roberta Šlachty

  • Datum a místo narození: 22. července 1971, Boskovice Vzdělání: vystudoval střední zemědělskou školu a dálkově magisterský obor sociální pedagogika na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity v Brně Hodnost: plukovník Praxe u policie: 1990 - nastoupil do služebního poměru, působil jako řadový policista na obvodním oddělení Policie ČR v Pohořelicích na Břeclavsku 1992 - 1995 - člen policejní zásahové jednotky v Brně 1995 - 1998 - řadový policista v ÚOOZ 1998 - 2002 - vedoucí oddělení ÚOOZ zaměřeného na boj s drogovou trestnou činností 1. července 2002 - 1. června 2004 - vedoucí pobočky Národní protidrogové centrály (NPC) v Brně 1. června 2004 - 1. října 2007 - zástupce ředitele NPC pro trestní řízení 1. října 2007 - 31. prosince 2007 - zástupce ředitele Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování pro výkonné útvary Od ledna 2008 - ředitel ÚOOZ
  • Ostatní: Šlachta ve funkci ředitele ÚOOZ nahradil Jana Kubiceho, který se později stal ministrem vnitra.
  • Pod jeho vedením vedl ÚOOZ řadu vyšetřování. Zabýval se případem ilegální velkovýroby lihovin, podezřelými stavebními zakázkami nebo manipulacemi s evropskými dotacemi v krajích. Provedl i zátah proti přívržencům krajní pravice.
  • Nejvíce pozornosti získal ÚOOZ vedený Šlachtou v červnu 2013, když zasáhl na úřadu vlády i dalších místech v kauze týkající se mimo jiné blízké spolupracovnice expremiéra Petra Nečase (ODS) Jany Nagyové, nyní Nečasové, a údajné politické korupce. Zásah vedl až k pádu vlády.
  • V poslední době vzbudily rozruch zásahy ÚOOZ v případech, ve kterých figurovali i policisté. Loni v říjnu zasahoval v Olomouckém kraji v případu s krycím názvem Vidkun, ve kterém jde o ovlivňování některých kauz a úniky informací z trestních spisů. Letos v květnu pak útvar obvinil po zásahu ve vnitřních strukturách policie tři lidi, podezřelé z neoprávněného předáváním informací z trestních řízení.

Útvar pro odhalování organizovaného zločinu:

  • Název: Útvar pro odhalování organizovaného zločinu Služby kriminální policie a vyšetřování (ÚOOZ SKPV)
  • Vznik: 1. ledna 1995 Charakteristika: Výkonné pracoviště Služby kriminální policie a vyšetřování, které se zabývá odhalováním a vyšetřováním organizovaného zločinu. Podílí se na řešení úkolů svěřených do působnosti Policejního prezidia ČR a Ministerstva vnitra ČR.
  • Působnost: Útvar s devíti odbory má působnost na celém území republiky. Kromě Prahy má expozitury rovněž v Českých Budějovicích, Plzni, Teplicích, Hradci Králové, Ostravě a Brně.
  • Hlavní úkoly útvaru: Zabývá se násilím páchaným organizovanými skupinami, nelegálním obchodem se zbraněmi a výbušninami, obchodováním s lidmi a nelegální migrací, dále terorismem, extremismem, paděláním a některými závažnými případy krádeží motorových vozidel.
  • Ředitel: Robert Šlachta (od ledna 2008, kdy nahradil dlouholetého šéfa útvaru Jana Kubiceho) Výběr zásahů ÚOOZ v posledních letech: - V červnu 2013 na sebe útvar upozornil, když zasahoval na úřadu vlády i dalších místech v kauze týkající se blízké spolupracovnice expremiéra Petra Nečase (ODS) Jany Nagyové, nyní Nečasové, a údajné politické korupce. Policisté z ÚOOZ tehdy zadrželi devět lidí včetně bývalých poslanců ODS Petra Tluchoře, Marka Šnajdra a Ivana Fuksy. Celá kauza kolem údajného uplácení této trojice nakonec vyústila v pád vlády a předčasné volby. Trestní stíhání exposlanců ale zamezilo rozhodnutí Nejvyššího soudu, podle kterého se na jednání trojice vztahovala imunita.
  • ÚOOZ i jeho šéf Šlachta kvůli zásahu čelili kritice, zejména ze strany některých politiků. Výsledkem celé kauzy je sice řada obvinění (mj. kvůli vynášení tajných informací z Bezpečnostní informační služby, možnému zneužití Vojenského zpravodajství nebo krácení daně), zatím ale nepadl jediný pravomocný rozsudek.
  • Letos v květnu vzbudil útvar pozornost, když zasahoval v případu neoprávněného předávání informací z trestních řízení, který se týkal mj. policisty a celníka. Podobné kauzy by přitom měla řešit Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Už loni v říjnu navíc ÚOOZ zasahoval v Olomouckém kraji v případu s krycím názvem Vidkun, ve kterém jde o ovlivňování některých trestních kauz a úniky informací z trestních spisů a v jehož rámci jsou také obviněni dva vysoce postavení policisté. Někteří kritici hovořili v této souvislosti o tom, že útvar překračuje dlouhodobě své kompetence.
  • Loni v říjnu, krátce po zásahu na Olomoucku, obvinila GIBS vysoce postaveného člena ÚOOZ (podle médií šéfa oddělení násilí Luďka Vokála) z korupce a zneužití pravomoci. Podle inspekce Vokál předal lobbistovi Romanu Janouškovi informace o tom, že se nemusí obávat dalšího vyšetřování policie v souvislosti s případem Nagyové, za což podle GIBS dostal automobil Škoda Octavia za půl milionu korun.
  • V květnu 2013 ÚOOZ zajistil na různých místech ČR zhruba milion litrů nezdaněného alkoholu. Líh policisté nalezli v nádržích zabetonovaných pod zemí v Ostravě, Hrobicích na Zlínsku a v Háji u Duchcova na Teplicku. Největší kauza svého druhu v dějinách ČR, v níž šlo o daňové úniky za 6,39 miliardy korun, skončila loni v prosinci vynesením rozsudků od čtyř do 13 let. Případem kolem "lihového bosse" Radka Březiny se ale po odvolání odsouzených i žalobce bude ještě zabývat vrchní soud.
  • V minulosti se ÚOOZ zabýval i řadou dalších známých kauz. V říjnu 2009 a lednu 2010 například zatýkal přívržence krajní pravice. V březnu 2011 a červenci 2012 zasahoval v sídle Rady regionu soudržnosti Severozápad v Ústí nad Labem kvůli manipulaci s evropskými dotacemi, v květnu 2013 se zabýval podezřelými zakázkami v Národním hřebčíně v Kladrubech nad Labem. Na podzim 2012 zakročil proti organizátorům prostituce v nevěstincích v centru Prahy.