Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Šéf žalobců nejdřív rozhodne o stížnostech, pak o dalším postupu

Česko

  9:37
BRNO - Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman chce nejprve rozhodnout o stížnostech proti zahájení trestního stíhání, které podali všichni obvinění v trestní kauze Nagyová. Teprve poté rozhodne o dalším postupu. Do té doby se nebude k případu vyjadřovat, řekla Zemanova mluvčí Helena Markusová.

Expremiér Petr Nečas (ODS) po úterním rozhodnutí Nejvyššího soudu požadoval okamžité odebrání kauzy Vrchnímu státnímu zastupitelství v Olomouci.

Stížnosti a navrhované rezignace

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová by podle něj okamžitě měla podat návrh na kárné řízení se státními zástupci Ivo Ištvanem a Rostislavem Bajgerem. Nečas také řekl, že pokud jsou Ištvan a Bajger "čestní muži", měli by rezignovat sami. To ale Ištvan odmítl.

Stížnosti obviněných proti postupu olomouckého zastupitelství leží u NSZ od 2. července. Zeman je podle Markusové nyní studuje, má k dispozici i spisový materiál. Než stížnosti vyřeší, nechce poskytovat žádné komentáře. "Pak učiní všechny kroky, které předpokládá zákon, a bude informovat veřejnost," uvedla Markusová.

Imunita kryje politickou dohodu

Zlomové usnesení

  • Proč pustil Nejvyšší soud trafikanty:

Dokument: přečtěte si klíčové pasáže usnesení

  • Jak na Nejvyšší soud reagoval Ištvan:

Ištvan stahuje žádost o vydání Nečase, zkoumá rozsah imunity

Jak na usnesení reagoval Miroslav Kalousek a Petr Nečas:

Pokud je Ištvan čestný muž, měl by rezignovat, říká Nečas

  • První reakce propuštěných trafikantů:

Fuksa, Šnajdr a Tluchoř. Všichni poděkovali i dozorcům

  • Otázky a odpovědi: Pomohl Nejvyšší soud i Nagyové a Bočkovi

Stručně a přehledně: komu Nejvyšší soud pomohl a komu ne

Nejvyšší soud v úterý vyjmul exposlance ODS Petra Tluchoře, Ivana Fuksu a Marka Šnajdra z pravomoci policie, žalobců a soudů. Důvodem je imunita, která podle soudu kryje i různé politické dohody a kompromisy učiněné v době, kdy zákonodárci působili v Poslanecké sněmovně. Ještě v úterý večer se Tluchoř, Fuksa a Šnajdr dostali z vazby na svobodu. Podle Ištvana však lze pokračovat ve stíhání i po zásahu Nejvyššího soudu.

Exposlanci se po rebelii proti vedení své strany vzdali poslaneckého mandátu. Umožnili tak schválení daňového balíčku bývalé vlády Petra Nečase, která s ním spojila hlasování o důvěře. Fuksa a Šnajdr poté získali funkce v dozorčích radách státem vlastněných firem. Policie v tom spatřovala formu korupce.

Zneužívání rozvědky

V dalších větvích téže kauzy policie vyšetřuje údajné zneužívání rozvědky a vazby na vlivné lobbisty a podnikatele. Celkem je obviněno osm lidí, mezi nimi také někdejší šéfka Nečasovy kanceláře Jana Nagyová. Žalobci původně chtěli po Sněmovně, aby k trestnímu stíhání vydala i expremiéra Nečase.

Autoři: ,

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.