7. června 2011 19:22 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Senát chce vyznamenat Kaplického a Dienstbiera

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 3Diskuse
Jan Kaplický | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Kaplický | foto: Reprofoto

PRAHA Senát zřejmě navrhne na nejvyšší státní ocenění bývalého eurokomisaře Güntera Verheugena, architekta Jana Kaplického, atletku Jarmilu Kratochvílovou nebo exministra zahraničí a svého bývalého kolegu Jiřího Dienstbiera, který v lednu zemřel.

Mezi 27 letošními adepty je vybral senátní podvýbor pro státní vyznamenání, oznámila senátní tisková tajemnice Pavlína Heřmánková po jednání organizačního výboru.

Tímto předvýběrem podle očekávání neprošli členové protikomunistické odbojové skupiny bratří Mašínů. Jejich šestinásobná senátní nominace byla v minulosti předmětem kritiky opozice, která má nyní v horní komoře většinu.

STÁTNÍ VYZNAMENÁNÍ

Hlava státu vyznamenání uděluje a propůjčuje 1. ledna a 28. října, k návrhům parlamentu i vlády může, ale nemusí přihlížet. Václav Klaus loni vyznamenal 22 osobností, přičemž z 26 kandidátů sněmovny jich ocenil šest, z 21 senátních nominací se nepřiklonil ani k jedné.

Využil ale minulých návrhů horní komory. Například Řád bílého lva propůjčil plukovníkovi Emilu Bočkovi, stíhacímu pilotovi z druhé světové války.

Z válečných veteránů jsou mezi navrhovanými armádní generál Karel Kutlvašr, od jehož smrti v září uplyne 50 let, generálmajor Julius Kostovič nebo osvětimští vězni Dagmar Lieblová a Rudolf Vrba.

Z vědců senátoři nominovali profesory historie Ivana Hlaváčka a Zdeňku Hledíkovou, profesora fyzikální chemie Pavla Hobzu, předsedkyni České imunologické společnosti Blanku Říhovou nebo ekonoma Miloše Picka, kterému letos bude 85 let.

Mezi letošní jubilanty patří i světová rekordmanka v běhu na 400 a 800 metrů Kratochvílová nebo někdejší házenkář a reprezentační trenér Jiří Vícha.

Z kultury senátoři vybrali folklorní zpěvačku Jarmilu Šmídovou, která je známější pod uměleckým jménem Jarmila Šuláková. Senát bude o nominacích rozhodovat na nadcházející schůzi, která začíná ve středu.

Lidovky.cz, ČTK
  • 3Diskuse