Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Senát neschválil kontrolu NKÚ nad hospodařením s veřejnými prostředky

Česko

  13:59aktualizováno  16:19
PRAHA - Senát ve čtvrtek neschválil ústavní novelu, která měla dát Nejvyššímu kontrolnímu úřadu (NKÚ) právo prověřovat hospodaření s veřejnými prostředky. NKÚ měl získat možnost kontrolovat obce, kraje i firmy s jejich majetkovou účastí či podílem státu.

Nejvyšší kontrolní úřad. Ilustrační foto. foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

Horní komora ve čtvrtek současně vládě doporučila, aby novelu předložila znovu, ale v souladu se svým programovým prohlášením souběžně s návrhem na odstranění duplicit kontrolních systémů. Tuto podmínku by mohl splnit zákon o řízení a kontrole veřejných financí, jehož návrh předložilo ministerstvo financí tento měsíc Legislativní radě vlády.

Stát nadhodnotil rozpočet na nová pracovní místa, tvrdí NKÚ. O 880 milionů

Pro schválení ústavní novely hlasovalo 37 ze 68 přítomných senátorů většinou z vládní koalice, ale i za Stranu zelených nebo z klubu Strany práv občanů a komunistů. K přijetí byla ale třeba třípětinová většina, tedy aktuálně nejméně 41 hlasů vzhledem k tomu, že šlo o změnu ústavy. Sněmovna kvůli tomu nemůže Senát přehlasovat. Návrh na přímé zamítnutí novely podpořilo jen deset senátorů. Následné nezbytné zamítnutí prováděcího zákona, které bude muset ještě potvrdit Sněmovna, získalo o třicet hlasů více.

„Ukázalo se, že zájmy šesti tisíc starostů v českém Senátu převážily nad zájmy deseti milionů občanů, kteří jsou daňovými poplatníky a kteří mají právo mít informace o tom, jak se hospodaří s jejich veřejnými prostředky,“ komentoval před novináři výsledek hlasování prezident NKÚ Miloslav Kala. Podle jeho názoru se tomu ale nelze divit, když víc než polovina senátorů je současně starosty. „Ale je to smutné a podle mě nezodpovědné,“ dodal.

Dienstbier chce, ať vláda návrhy předloží znovu

Ministra pro legislativu Jiřího Dienstbiera (ČSSD) neschválení zákona mrzí. „Je to promarněná příležitost, mohli jsme mít moderní úpravu, která je standardní v zásadě ve všech okolních státech, které podobným nejvyšším kontrolním institucím takovouto kontrolní pravomoc svěřují,“ řekl novinářům. Rozladil ho i nezodpovědný přístup k projednávání ze strany některých senátorů, kteří podle něj na výboru pro veřejnou správu přiznávali, že takové rozšíření pravomocí je v zásadě správné, ale že si tím chtějí vynutit odstranění kontrolních duplicit.

NKÚ dostane větší pravomoce. Hlídat bude i kraje, obce či vysoké školy

Vláda si podle něj nyní musí promyslet, zda návrhy na rozšíření kontrolních pravomocí předloží znova. „Já doufám, že se to ještě v tomto volebním období podaří,“ poznamenal.

Horní komora o předlohách rozhodla po čtyřhodinové debatě, v níž se argumenty zastánců předlohy mísily s námitkami ohledně příliš širokého vymezení působnosti NKÚ či zmnožení kontrol, což vadilo i Svazu měst a obcí nebo Asociaci krajů.

„V Senátu byla promarněna velká šance na to, aby se Česká republika přiblížila většině evropských zemí. Koalice bohužel ukázala, že se není schopná dohodnout se s vlastními senátory a již vůbec vyjednat podporu opozice. Šance na rozšíření kontrol NKÚ, ale ještě není ztracena,“ okomentoval rozhodnutí horní komory Parlamentu Josef Karlický z platformy Rekonstrukce státu.

Návrh na změnu Ústavy totiž nebyl přijat ani zamítnut a senátoři se tak k němu mohou vrátit a hlasovat o něm znovu. „To je zároveň hozená rukavice pro koalici, aby si v následujících měsících dostatečnou podporu zajistila. S ohledem na připomínky senátorů bude zřejmě klíčem k úspěchu přijetí zákona o vnitřní kontrole a řízení financí, který má řešit duplicitu vnitřních kontrol u samospráv. Až tehdy také bude naplněno programové prohlášení vlády, které obsahuje závazek rozšíření působnosti NKÚ za současného odstranění duplicit v kontrolách,“ doplnil ještě Karlický.

Prezident NKÚ slíbil kontroly prověřit

Ústavní novela čekala na rozhodnutí horní komory dva roky, mimo jiné kvůli tomu, že senátoři chtěli mít k dispozici i prováděcí zákon. Ministr Jiří Dienstbier (ČSSD) marně senátory ujišťoval o tom, že NKÚ nebude kontrolovat účelnost a efektivnost hospodaření obcí, což by bylo zásahem do ústavního práva na samosprávu územních samosprávných celků, ale jen soulad jejich hospodaření se zákony.

Ministerstvo kultury nevedlo správné účetnictví, odhalil NKÚ

Potvrdil to i prezident NKÚ Miroslav Kala. Přislíbil nicméně v souladu s požadavky Senátu, že jeho úřad prověří, kolika kontrolám musejí samosprávy čelit, kolik to stojí a jestli systém je, nebo není efektivní.

K přijetí norem nepomohly ani návrhy bývalého ministra pro místní rozvoj Radko Martínka (ČSSD), podle nichž se pravomoci NKÚ neměly vztahovat na obce do deseti tisíc obyvatel a měly začít platit až za dva roky.

Na co by mohla dosáhnout kontrola NKÚ

Stavba tunelu Blanka - Hlavní město Praha

  • Nejdelší silniční tunel v České republice a nejdelší městský tunel v Evropě. Smlouva na stavební část tunelů Blanka byla podepsaná 30. října 2006 Pavlem Bémem z ODS a předpokládala sumu 17,2 miliardy korun za stavební část, stavba měla být hotova v roce 2011. Ovšem termín dokončení stavby byl několikrát prodloužen a celková suma, kterou Praha za Blanku zaplatí, v současné době přesahuje částku 43 miliard korun.
Nákupy vlaků - České dráhy
  • Nákupy vlaků Českými drahami opakovaně provázejí problémy. Loni v listopadu státní firma prohrála arbitráž týkající se zpožděné dodávky dvaceti lokomotiv řady 380 s firmou Škoda Transportation a musí ji vyplatit 1,2 miliardy korun (částka narůstá o další úroky). Cena za jeden stroj tak je cca 195 milionů korun (tedy asi milion navíc k ceně každé z nich). V říjnu loňského roku také České dráhy dostaly od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pokutu 200 000 korun za to, že nezákonně podstatně změnily smlouvu na dodávky elektrických vlaků se společností Škoda Vagonka. Dodatkem ke smlouvě se ČD vzdaly možnosti požadovat pokutu za prodlení s dodávkou jednotlivé vlakové soupravy.
Nákupy tramvají - Dopravní podnik hl. m. Prahy
  • Za několik nákupů v poslední době byl kritizován čerstvě odvolaný šéf dozorčí rady pražského dopravního podniku. Byly mezi nimi například nákup maďarských obousměrných tramvají, které musí Dopravní podnik ještě rekonstruovat, nebo nepodařený tendr na 150 autobusů. Ten podnik krátce poté, co si jeden z vyřazených účastníků - firma Iveco - stěžoval prezidentovi i premiérovi na své vyřazení.
Nevýhodné smlouvy s regionálním dopravcem - Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce nad Nisou

  • Hloubková kontroly hospodaření v Dopravním podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou (DPMLJ) letos v březnu potvrdila problematické smlouvy se společností BusLine, která v obou městech zajišťuje autobusovou dopravu. Smlouvy jsou podle auditu šité na míru předem vybrané firmě, aniž by byly zjištěny podmínky na trhu. Navíc smlouva se společností byla uzavřena na třicet let, bez sjednané ceny a s rizikovými jednostrannými závazky.

Hospodaření ČEZu

  • Energetická společnost ČEZ byla opakovaně pokutována za svou činnost v zahraničí, ale i v ČR. Například částkou 150 milionů za smlouvu se Sokolovskou uhelnou (SUAS) na dodávku uhlí pro elektrárnu Tisová. Té ČEZ platil příliš málo a zneužíval svou sílu k cenovému diktátu. Objevila se i řada dalších kauz - třeba podezřelá několika miliardová investice do modernizace tepelné elektrárny Prunéřov, na jejíž provoz nebyl v zemi dostatek uhlí.

Zdroj: Rekonstrukce státu

Autor: