14. června 2010 22:30 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Senátor Kennedy byl 20 let terčem výhrůžek, ukazují spisy FBI

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Edward Kennedy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Edward Kennedy | foto: Reprofoto

WASHINGTON Bývalý americký senátor Edward Kennedy byl po vraždách svých bratrů Johna a Roberta v 60. letech nejméně 20 let terčem výhrůžek. Policie tyto hrozby průběžně vyšetřovala. Vyplynulo to z archivních dokumentů amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI), které byly zveřejněny.

"Tyto hrozby pocházely z různých zdrojů, od izolovaných jedinců, od anonymů, ale také od extremistických hnutí jako Ku Klux Klan," uvedl FBI, který zveřejnil 2200 stran dokumentů ohledně více než 20 letech života Edwarda Kennedyho, který zemřel letos v srpnu ve věku 77 let.

Senátor Edward Kennedy s americkým prezidentem Barackem Obamou.

Některé hrozby souvisely se senátorovým postojem k Severnímu Irsku, kde podporoval protibritskou katolickou menšinu, jiné s jeho příslušností k Demokratické straně. Krátce po zavraždění Roberta v roce 1968 obdržel Edward výhrůžku, že bude zabit.

"Toto je varování Kennedyům. Jednička John Kennedy zavražděn, dvojka Robert Kennedy zavražděn. Trojka Edward Kennedy bude zavražděn 25. října 1968," uvedl v době tehdejší prezidentské kampaně anonymní dopis, který obdržela policie. Edward Kennedy tehdy usiloval o prezidentskou kandidaturu za svou stranu.

Edward Kennedy se svou ženou Viktorií (fotografie z roku 1994)

Dokumenty FBI také hovoří o nepotvrzených informacích, podle kterých se mafie snažila poškodit pověst bratří Kennedyů pomocí spolupracovníků zpěváka a herce Franka Sinatry. "Podle těchto fám měli být do toho zapleteni Frank Sinatra a Marilyn Monroeová," uvedl FBI. Úřad poznamenal, že tehdy tyto dohady nebral vážně.

Edward Kennedy ve svých pamětech, které zveřejnil krátce před tím, než podlehl rakovině, popisuje trauma, které prožíval po zabití bratrů, prezidenta Johna Kennedyho v roce 1963 a o pět let později i senátora Roberta Kennedyho.

ČTK
Najdete na Lidovky.cz