Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Senátoři posílají Klause k soudu. Kvůli velezradě

Česko

  15:02aktualizováno  16:52
PRAHA - Poprvé v moderních dějinách českého státu se jeho hlava ocitne před Ústavním soudem kvůli obvinění z velezrady. Senátoři v pondělí schválili připravenou žalobu na prezidenta Václava Klause.

Milan Štěch foto: Lidové noviny

Podepsalo ji 38 z 81 senátorů. 30 jich bylo proti. Klause zákonodárci žalují především kvůli jeho kontroverzní novoroční amnestii, která zastavila i trestní stíhání v několika sledovaných hospodářských kauzách. VÍCE ČTĚTE ZDE.

Žaloba má přednost

Žaloba na prezidenta Klause dostane u Ústavního soudu prioritu před ostatními kauzami. Rozhodnutí by mohlo padnout nejdříve koncem března.

"Dnes začala nová doba,“ řekl serveru Lidovky.cz tajemník Václava Klause Ladislav Jakl. „Odlišný politický postoj už se nebude kritizovat, bude se soudně postihovat, dokud nezbude ten jediný povolený,“ dodal.

Kromě amnestie se tvůrci žaloby zaměřili i na to, že Klaus otálel s podpisem unijní smlouvy o evropském stabilizačním mechanismu či dodatku k Evropské sociální chartě. Žaloba také uvádí, že Klaus téměř rok nejmenoval žádného ústavního soudce a vyjma dvou neúspěšných pokusů ani nikoho Senátu ke schválení nominace nenavrhl, "čímž vážně ohrozil řádné fungování Ústavního soudu".

Hlasování za zavřenými dveřmi

Výsledky hlasování na neveřejném jednání oznámila senátní volební komise a poté před novináři i předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). Žaloba bude podle něj předána Ústavnímu soudu v úterý dopoledne. Při projednávání bude horní komoru zastupovat jeden z navrhovatelů žaloby, místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier. Ústavní soud oznámil, že žaloba dostane prioritu před ostatními kauzami. Rozhodnutí by mohlo padnout nejdříve koncem března.

Velezradou je podle zákona o Ústavním soudu "jednání prezidenta republiky směřující proti svrchovanosti a celistvosti republiky, jakož i proti jejímu demokratickému řádu". Trestem je ztráta prezidentského úřadu a způsobilosti jej znovu nabýt. Klausovo druhé funkční období přitom skončí už tento čtvrtek. Odsouzený prezident také ztrácí nárok na plat a požitky po skončení výkonu funkce.

Kubera: Vypustili jsme džina z láhve

Senát podle Dienstbiera splnil svou povinnost chránit ústavnost a nemohl mlčet v situaci, kdy byla ze strany Klause opakovaně porušována ústava. "Neúcta k pravidlům vede na protiústavní scestí a tomu Senát bránit musel," řekl Dienstbier s tím, že chránit ústavnost je důležité v jakémkoliv okamžiku.

"Chceme slyšet názor Ústavního soudu, co je velezrada. Chceme slyšet, kam až může prezident zajít v odmítání doporučení parlamentu či přání českého lidu," dodal předseda senátního ústavně právního výboru Miroslav Antl (za ČSSD).

Hlasování podle předsedy senátorů ODS Jaroslava Kubery znamená, že v Česku se může stát cokoli. Senát vypustil džina z láhve a společnost bude rozklížená ještě více. V zahraničí bude podle Kubery rozhodnutí vnímáno tak, že Česká republika žaluje vlastního prezidenta pro velezradu tři dny před koncem jeho funkčního období. Podle Dienstbiera to ale mezinárodní společenství s ohledem na osobnost Klause přijme spíše s pochopením.

Velezrada je specifický zločin, který může spáchat jen prezident

  • Podle Ústavy ČR není prezident z výkonu své funkce odpovědný. Nelze jej zadržet, trestně stíhat ani stíhat pro přestupek nebo jiný správní delikt. Podle článku 65 Ústavy však lze hlavu státu stíhat pro velezradu a pro hrubé porušení Ústavy nebo jiné součásti ústavního pořádku.
  • Ústavní žalobu na prezidenta v takovém případě podává Senát a jedná o ní Ústavní soud. Trestem může být ztráta prezidentského úřadu a způsobilosti jej znovu nabýt.
  • Velezradu Ústava definuje jako jednání prezidenta republiky směřující proti svrchovanosti a celistvosti republiky, jakož i proti jejímu demokratickému řádu.
  • Podle jednacího řádu Senátu může návrh na podání žaloby předložit nejméně jedna třetina senátorů (27 senátorů). Návrh musí obsahovat přesné vylíčení jednání, kterým se prezident údajně velezrady dopustil, spolu s uvedením důkazů. Návrh se předkládá organizačnímu výboru Senátu a nelze jej vzít zpět. Organizační výbor k návrhu přijme stanovisko, ve kterém doporučí návrh schválit, nebo zamítnout a zároveň doporučí předsedovi Senátu zařadit jej na pořad nejbližší schůze horní komory.
  • Pokud se prezident po zahájení řízení vzdá úřadu nebo pokud mu vyprší funkční období, není to důvod k zastavení řízení.
  • Pokud Ústavní soud shledá prezidenta vinným, ztrácí hlava státu úřad a způsobilost ho znovu nabýt. Nárok na prezidentský plat a další požitky po skončení výkonu funkce mu v takovém případě nenáleží.
  • Odsouzený prezident má právo požádat Ústavní soud, aby řízení proti němu bylo obnoveno. Může tak učinit ale jen tehdy, pokud byl předchozí nález soudu ovlivněn trestným činem jiné osoby, nebo uvede-li prezident nové skutečnosti či důkazy, které bez své viny nemohl uplatnit v původním řízení.
  • Velezradě, za kterou může být stíhán pouze prezident republiky, je názvem podobný trestný čin vlastizrady. Toho se podle trestního zákoníku dopustí občan ČR, který se ve spojení s cizí mocí nebo s cizím činitelem dopustí trestného činu rozvracení republiky, teroristického útoku, teroru nebo sabotáže. Za trestný čin vlastizrady může být pachateli uložen trest odnětí svobody na 15 až 20 let, případně i výjimečný trest. Soud navíc může uložit i trest propadnutí majetku.
Autor: