Vláda dvou Antonínů. Prvního vybrala strana, druhého určila Moskva

Premium

Stalo se ve Vladislavském sále Pražského hradu na schůzi Národního shromáždění pod typickými dobovými propagandistickými hesly. Antonín Zápotocký byl zvolen prezidentem 21. března 1953. | foto: ČTK

Autor:
  11:00
Působení dvou Antonínů na Pražském hradě, Zápotockého a po něm Novotného, představovalo generační střet, který vedl k uvolnění 60. let

Celý článek je jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Prezident Klement Gottwald zemřel 14. března 1953 po návratu z pohřbu J. V. Stalina. Předsednictvo ÚV KSČ se o necelý týden později usneslo, že jeho nástupcem v úřadu hlavy státu se stane dosavadní předseda vlády Antonín Zápotocký. Současně odmítlo návrh na zrušení prezidentského úřadu a jeho nahrazení funkcí předsedy rady ministrů, která existovala v Sovětském svazu i některých jiných komunistických státech.

Národní shromáždění pak 21. března 1953 Zápotockého prezidentem republiky jednomyslně zvolilo. Stejně nezbytné však bylo také zvolení Gottwaldova nástupce v čele strany. Zatímco v otázce kandidatury na prezidentský úřad našli členové předsednictva odpověď snadno, v otázce předsedy KSČ ke shodě nedošli.

Po sovětském vzoru

Sověti v té době měli dost svých vlastních starostí s bojem o nejvyšší posty a svým československým soudruhům „poradit“ nemohli. Ti se proto nakonec rozhodli funkci předsedy KSČ neobsazovat a nahradit ji – po sovětském vzoru – kolektivním vedením. Někdo však musel řídit konkrétní práci stranického aparátu, který byl velice početný. Nakonec padla volba na jednoho z jeho tajemníků, tehdy málo známého Antonína Novotného. Ten až dosud stál v čele Pražského kraje KSČ a všichni předpokládali, že bude jen plnit úkoly, které mu předsednictvo uloží.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

99
Předplatit
Flexibilní, bez závazků
Automatické obnovování

Roční

989
Předplatit
Nejlepší poměr cena/výkon
Ušetříte 17%

Dvouleté

1 889
Předplatit
Nejvýhodnější
Ušetříte 20%

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Vstoupit do diskuse (3 příspěvky)
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.