Pátek 22. září 2023, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Seriály

Vrátíme ránu za ránu! Popravou generála Bílého si Heydrich vysloužil „rozsudek smrti“

Prvotním motivem plánu likvidace Heydricha bylo jeho řádění v Praze, včetně popravy armádního generála Josefa Bílého | foto: VHÚ

Premium Seriál
Když se 27. září 1941 Reinhard Heydrich v Praze ujal funkce, okamžitě připravil nařízení o výjimečném stavu, jímž sám sebe zmocnil zavést stanné právo, což také následující den učinil Výnosem o vyhlášení výjimečného civilního stavu. Od té chvíle v českých zemích nikdo nevěděl dne ani hodiny, kdy pod jakoukoli záminkou může zemřít. Již první den na svátek sv. Václava rozjely popravčí čety v jízdárně ruzyňských kasáren stroj smrti.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet první měsíc za 1 Kč

Mezi popravenými byli vojáci z ilegální Obrany národa – generálové Josef Bílý, Hugo Vojta, František Horáček, Mikuláš Doležal, Oleg Svátek, Václav Šára a další významné osobnosti českého vojenského odboje, jako například podplukovník Josef Balabán. Popraven byl i pražský primátor JUDr. Otakar Klapka či náčelník České obce sokolské PhDr. Augustin Pechlát.

Co najdete v seriálu Bestie Heydrich? Čtěte ZDE

Bestie Heydrich

Výsledkem Heydrichova „výjimečného stavu“, který bude trvat od 28. září 1941 do 20. ledna 1942, je „zatím“ 486 Čechů popravených v Praze a Brně a dalších 2242 lidí poslaných k likvidaci do koncentračních táborů! S příchodem Heydricha si teď mohl dělat iluze o možném soužití Čechů s německými okupanty jen největší hlupák či zbabělec. I když Hlavní rasový a osídlovací úřad SS v Berlíně záhy začne určovat procenta Čechů, které lze do budoucna germanizovat, vysídlit někam na Sibiř či fyzicky likvidovat, Heydricha zatím zajímá česká národní elita. Zákonitě mu překáží pilíře předválečné české občanské společnosti: učitelé, důstojníci, legionáři, sokolové a ti dělníci, kteří se nedají koupit za příděly chleba, cigaret, rybích konzerv a rumu.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
první měsíc jen za 1 Kč

Roční

490
890 Kč
Předplatit
+ 6 měsíců zdarma oproti měsíčnímu předplatnému
+ online televize Telly
na 90 dní zdarma

Dvouleté

1 690
Předplatit
+ 5 měsíců zdarma oproti měsíčnímu předplatnému
+ online televize Telly
na 90 dní zdarma

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu iDNES.cz, Lidovky.cz a Expres.cz
  • Více než 30 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se