Pátek 6. srpna 2021, svátek má Oldřiška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Olympijské legendy

Málo známé detaily obnovení olympijských her. Vítězem se stal i pastýř ovcí, za odměnu dostal obrovskou sumu

Francouz Pierre de Coubertin. Zakladatel novodobých olympijských her byl šlechtic, který se vymkl svému stavu. Nezajímala ho ani kariéra vojáka, ani diplomata, ba ani rentiéra | foto: Profimedia

Premium Seriál
Dne 23. června 1894 ve velké aule pařížské Sorbonny schválili delegáti kongresu, který později vstoupil do dějin jako první mezinárodní olympijský kongres, obnovení olympijských her. Bylo to jeden a půl tisíce let poté, co je římský císař Theodosius I. Veliký jako pohanský svátek zakázal.

Iniciátorem a ústřední postavou jejich obnovení byl Francouz Pierre de Coubertin, jemu se nejčastěji přičítají veškeré zásluhy. Bylo tomu ale opravdu tak? To se dozvíte v prvním dílu nového seriálu o historii olympijských her na serveru Lidovky.cz.

Ponechme stranou starší ojedinělé pokusy připomenout antické olympijské hry v průběhu staletí a zastavme se až ve století devatenáctém, kdy se objevuje moderní sport. V roce 1832 se Řekové vymanili z dlouholeté osmanské nadvlády a vyhlásili samostatný stát. Spolu s tím začali hledat svou identitu. Nacházeli ji hlavně v nejslavnějším období svých dějin, v antice. Proto začali uvažovat také o obnově olympijských her. Ty první se měly konat v roce 1838 ve městě Pyrgos nedaleko starověké Olympie. O tom, že by opravdu proběhly, však nejsou žádné doklady.

Přečtěte si celý článek a veškerý další obsah na Lidovky.cz s iDNES Premium

Akční nabídka první měsíc za 1 Kč, následně za 39 Kč měsíčně. Členství je možné kdykoliv zrušit a je bez závazků.

Již máte předplatné? Přihlaste se a čtěte dál.

Autor:

Šumava s dětmi od jihu k západu: Tipy na výlety i gastro zážitky
Šumava s dětmi od jihu k západu: Tipy na výlety i gastro zážitky

Krásný, čistý, divoký a poměrně velký kout naší vlasti. Národní park, chráněná krajinná oblast, nádherná příroda, kam se podíváš. To je Šumava. Pro...