Pátek 12. července 2024, svátek má Bořek
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Seriály

Perverze českých důchodů: část Čechů dostane víc, než vydělávala. Pro jiné jsou jako měnová reforma z 50. let


Důchodový průvodce pro vnuka i babičku | foto: Umělá inteligence Midjourney/Petr Vnouček

Premium Seriál
Co vám ve škole neřekli o důchodech? Šéfkomentátor Petr Kamberský v sedmidílné minisérii vysvětluje, jak (ne)funguje penzijní systém, jak velký hrozí průšvih a proč by to všechno mělo zajímat i dnešní teenagery.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Co vám ve škole neřekli o důchodech?

Šéfkomentátor Petr Kamberský v sedmidílné minisérii vysvětluje, jak (ne)funguje penzijní systém, jak velký hrozí průšvih a proč by to všechno mělo zajímat i dnešní teenagery.

Současné tuzemské důchody se podobají nechvalně známé měnové reformě z roku 1953: čím více vyděláváme, tím méně v penzi dostaneme. U toho, kdo vydělává málo, je to přesně naopak.

O průběžně financovaném důchodovém systému se říká, že funguje jako slavné Ponziho schéma, pro něž se v Česku v 80. a 90. letech vžil pojem letadlo. Letadlo funguje jen tehdy, pokud do něj vstupuje čím dál více nových lidí – v našem případě dětí, z nichž se stávají noví pracující odvádějící velmi vysokou daň s názvem sociální pojištění (28 procent, mnohem víc, než platíme na dani z příjmu, a mnohem víc, než si platíme na zdravotní péči).

Takto v Evropě fungují státní penze již od časů, kdy 22. června 1889 po několika letech tvrdých bojů prosadil německý kancléř Otto Eduard Leopold von Bismarck-Schönhausen třetí ze svých zásadních sociálních zákonů – dělnické pojištění na stáří (tedy dělníci samozřejmě platili zlomek toho, co my, a ne každý se penze vůbec dožil).

Jenže pokud se podíváme na to, jakým způsobem se v dnešním svobodném a kapitalistickém Česku penze vyplácejí, spíše nám to připomíná neslavnou Československou měnovou reformu z temného roku 1953. Ta ožebračila všechny bohaté a o úspory připravila v posledku všechny – buržoazii, střední třídu, dokonce i spořivé dělníky a rolníky.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se

Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor
Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor

Jak už jistě víte, rádi využíváme různé příležitosti ke společným oslavám. A Mezinárodní den dětí byl přesně takovou ideální záminkou, abychom se...