130 let
Důchodový průvodce pro vnuka i babičku

Důchodový průvodce pro vnuka i babičku | foto: Umělá inteligence Midjourney/Petr Vnouček

Premium

Seriál

Perverze českých důchodů: část Čechů dostane víc, než vydělávala. Pro jiné jsou jako měnová reforma z 50. let

Seriály
  •   5:00

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit
Co vám ve škole neřekli o důchodech? Šéfkomentátor Petr Kamberský v sedmidílné minisérii vysvětluje, jak (ne)funguje penzijní systém, jak velký hrozí průšvih a proč by to všechno mělo zajímat i dnešní teenagery.

Co vám ve škole neřekli o důchodech?

Šéfkomentátor Petr Kamberský v sedmidílné minisérii vysvětluje, jak (ne)funguje penzijní systém, jak velký hrozí průšvih a proč by to všechno mělo zajímat i dnešní teenagery.

Současné tuzemské důchody se podobají nechvalně známé měnové reformě z roku 1953: čím více vyděláváme, tím méně v penzi dostaneme. U toho, kdo vydělává málo, je to přesně naopak.

O průběžně financovaném důchodovém systému se říká, že funguje jako slavné Ponziho schéma, pro něž se v Česku v 80. a 90. letech vžil pojem letadlo. Letadlo funguje jen tehdy, pokud do něj vstupuje čím dál více nových lidí – v našem případě dětí, z nichž se stávají noví pracující odvádějící velmi vysokou daň s názvem sociální pojištění (28 procent, mnohem víc, než platíme na dani z příjmu, a mnohem víc, než si platíme na zdravotní péči).

Takto v Evropě fungují státní penze již od časů, kdy 22. června 1889 po několika letech tvrdých bojů prosadil německý kancléř Otto Eduard Leopold von Bismarck-Schönhausen třetí ze svých zásadních sociálních zákonů – dělnické pojištění na stáří (tedy dělníci samozřejmě platili zlomek toho, co my, a ne každý se penze vůbec dožil).

Jenže pokud se podíváme na to, jakým způsobem se v dnešním svobodném a kapitalistickém Česku penze vyplácejí, spíše nám to připomíná neslavnou Československou měnovou reformu z temného roku 1953. Ta ožebračila všechny bohaté a o úspory připravila v posledku všechny – buržoazii, střední třídu, dokonce i spořivé dělníky a rolníky.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Autor: Petr Kamberský
  • Vybrali jsme pro Vás