Úterý 28. listopadu 2023, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Stál hned dvakrát u konce svobodné éry. „Tatíčkův“ nástupce Edvard Beneš: uspěl, nebo zklamal?

Seriály

  11:00
Premium
V mnoha evropských státech v polovině 30. let 20. století vzrostla voličská podpora politických sil, jež se hlásily k autoritativním a totalitním formám vládnutí. I proto svět vnímal parlamentní volby v ČSR z května 1935 jako doklad uhájení demokratických principů. Mladý stát začal být nazýván „ostrovem demokracie“.

Političtí souputníci, nebo učitel a jeho žák? Prezident ČSR Edvard Beneš (vpravo) blahopřeje T. G. Masarykovi 7. března 1937 v Lánech k jeho 87. narozeninám. Masaryk si o 34 let mladšího politického druha vybral jako svého nástupce. foto: MASARYKŮV ÚSTAV A ARCHIV AV ČRČTK

Dobrou pověst potvrdily i prosincové volby hlavy státu. Podle dobových svědectví během nich ale první republika zažila dokonce do té doby vůbec nejvážnější vnitrostátní krizi.

Setrvávání chřadnoucího Masaryka v prezidentské funkci už tehdy většina politiků považovala za lehkomyslný hazard. Stát potřeboval v čele energickou, schopnou osobnost – a to bylo třeba T. G. M. sdělit. Poslem se stal Edvard Beneš, dlouhodobý Masarykův souputník a také jím vybraný nástupce. Ostatně právě pro něj Masaryk už dávno v ústavě vybojoval snížení věkové hranice prezidentského kandidáta.

Politická situace ale činila Benešovu volbu dlouho nemožnou. Až teď mohl přijít se zprávou, že pokud si pan prezident přeje abdikovat, je k tomu ideální čas, neboť nyní by se „patrně volba prezidentská a mé zvolení daly uskutečnit“.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

49
89 Kč
Předplatit
Ušetříte 40 Kč
Následně 89 Kč/měsíc
+ online televize Telly
na 90 dní zdarma

Roční

490
890 Kč
Předplatit
Ušetříte 400 Kč
Následně 890 Kč/rok
+ online televize Telly
na 90 dní zdarma

Dvouleté

990
1 690 Kč
Předplatit
Ušetříte 700 Kč
Následně 1690 Kč/2 roky
+ online televize Telly
na 90 dní zdarma

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 30 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Autor: