Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Seriály

Jste pro společný stát? Snaha vtáhnout do hry všelidové hlasování uvázla na neschopnosti

Manifestace na podporu požadavku prezidenta republiky Václava Havla na Václavskem náměstí v Praze. | foto: ČTK

Premium Seriál
Rozpad OF a VPN znamenal, že rozložení politických sil v parlamentech již neodpovídalo složení vlád. Bylo přitom třeba předpokládat, že při existenci zákazu majorizace ve Federálním shromáždění nebo při vyhlášení nadřazenosti zákonů SNR nad zákony československé federace dojde k zablokování všech ústavních institucí, tedy k politickému patu.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Prezident Havel se přitom nevzdával naděje, že se mu podaří předložit přijatelný návrh federální ústavy.

Rozpad Československa

Seriál Rozpad Československa k 30. výročí rozdělení republiky mapuje události před 30 lety a připomíná málo známá fakta.

Autor seriálu, historik Jan Rychlík – mimochodem přímý účastník tehdejších vrcholných státoprávních jednání - nás provede bouřlivým obdobím začátku 90. let, jež vedlo k rozpadu společného státu Čechů a Slováků.

Rozpad Československa (666x363)

Při projednávání kompetenčního zákona v prosinci 1990 navíc prezident slíbil, že v krátké době podá ve formě vlastní zákonodárné iniciativy návrhy zákonů o ústavním soudu, referendu a rozšíření pravomocí prezidenta v případě ústavní krize, což také splnil. Poslední z navrhovaných bodů však odpadl hned na začátku, neboť posílit prezidentovy pravomoce odmítla nejen slovenská politická reprezentace, ale prakticky všichni poslanci bez rozdílu.

Návrh na zřízení Ústavního soudu, jehož existenci předpokládal již ústavní zákon o československé federaci z roku 1968, byl Federálním shromážděním přijat 27. února 1991 s platností od 1. dubna téhož roku. Ústavní soud se skládal z dvanácti soudců, jmenovaných prezidentem na návrh FS, ČNR a SNR z osob s právnickým vzděláním starších 35 let a činných alespoň deset let v právnickém povolání. Každá republika byla zastoupena šesti soudci. Ústavní soud mohl rozhodovat jak o ústavnosti právních norem, případně rozsudků a rozhodnutí, tak i o kompetenčních sporech různých státních orgánů. Mimo jiné měl řešit kompetenční spory mezi republikami a federací. Soud jednal vždy jen na základě podaného návrhu, nikdy ne z vlastní iniciativy.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Autor:

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...