Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Seriály

Stát ohrožený zevnitř. Co to byl kompetenční zákon a jak osekal pravomoci federálních orgánů


Autentické federální halušky slíbil poslancům FS uvařit předseda SNR František Mikloško za schválení kompetenčního zákona. | foto: ČTK

Premium Seriál
Hned po vzniku nové české a slovenské vlády se jejich premiéři Pithart a Mečiar sešli 9. července 1990 v Luhačovicích. Pitharta jeho protějšek ujistil, že Slováci jsou pro společný stát a že obě vlády mají stejné záměry. Následně byl 19. července schválen nový malý kompetenční ústavní zákon, který sloučil a zrušil některá federální ministerstva a přerozdělil pravomoci.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Rozpad Československa

Seriál Rozpad Československa k 30. výročí rozdělení republiky mapuje události před 30 lety a připomíná málo známá fakta.

Autor seriálu, historik Jan Rychlík – mimochodem přímý účastník tehdejších vrcholných státoprávních jednání - nás provede bouřlivým obdobím začátku 90. let, jež vedlo k rozpadu společného státu Čechů a Slováků.

Rozpad Československa (666x363)

První oficiální jednání české a slovenské vlády se pak uskutečnilo 8. a 9. srpna 1990 ve vile AGRA v Trenčianských Teplicích. Účastníci se shodli na posílení pravomocí republik, v žádném případě však nemělo jít o decentralizaci. Republiky (alespoň teoreticky) měly mít všechny kompetence, z nichž by některé odevzdaly federálnímu centru. Tento princip byl vyjádřen heslem „federace budované zdola“.

Politické jednání předsedů vlád se uskutečnilo 28. října 1990 ve Slavkově za účasti i prezidenta Havla, předsedy VPN Fedora Gála a čerstvě zvoleného předsedy OF Václava Klause. Tady se však ukázalo, že česká a slovenská reprezentace mají rozdílná filozofická východiska. Čechům šlo o zachování Československa, přičemž kritériem byla funkčnost státu, což znamenalo, že určité pravomoci (zahraniční politika, obrana, finance včetně daňového systému, zásadní nástroje k usměrňování ekonomiky) si federace musela závazně ponechat. Slovenská delegace vycházela z toho, že zde existují dva státy dobrovolně odevzdávající své pravomoci společným orgánům, přičemž otázka funkčnosti byla podřadná a podřízená zásadě, že o ní rozhoduje politická vůle české a slovenské vládnoucí elity stát zachovat, nebo rozdělit.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Autor: