Pondělí 25. září 2023, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Budovatelé kapitalismu

Kuponová privatizace bránila vzniku mafií, zdůrazňuje bývalý ministr financí Kočárník

Ivan Kočárník s Václavem Klausem (vpravo). | foto: ČTK

Premium Rozhovor
PRAHA - Zásadní výhodou kuponové privatizace oproti jiným byla její rychlost. Ta byla důležitá proto, že podniky, které doposud dirigovala komunistická strana, najednou nikdo neřídil a v některých začaly vládnout mafiánské vztahy, říká v rozhovoru pro LN bývalý ministr financí a místopředseda Klausových vlád Ivan Kočárník.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet první měsíc za 1 Kč

Budovatelé kapitalismu

LN: Kde jste se v 80. letech nacházel myšlenkově?
Byl jsem na ministerstvu financí, kde z jednoho odboru vzniklo studijně výzkumné centrum a já jsem tam byl zástupcem ředitele. Scházeli jsme se jednou měsíčně v Ekonomickém ústavu v sestavě Tomáš Ježek, Václav Klaus, Miroslav Hrnčíř (pozdější člen Bankovní rady ČNB – pozn. red.), Karel Kříž (později novinář, dnes ekonom). Občas přišli také Karel Dyba a Richard Salzmann (pozdější šéf Komerční banky a senátor za ODS). Naše diskuse navazovaly na semináře, které Klaus pořádal ve Státní bance československé (SBČS). Než je v půlce 80. let rozehnala policie. Někdo nás totiž udal a donesl přímo na ÚV (ústřední výbor Komunistické strany Československa), že se tam vykládají hodně svobodomyslné názory.

LN: Co se tam dělo?
Klaus na těch našich setkáních vždy otevřel k diskusi nějaký text, jejž někdo napsal. Bavili jsme se o tom, co je špatně v ekonomice, co by se mělo zlepšit. Jedním z témat byla teze, kterou razil Valtr Komárek (pozdější místopředseda federální vlády – pozn. red.), že jádro problému leží ve špatné struktuře ekonomiky. Že máme moc těžkého průmyslu. Klaus oponoval, že to není strukturou, ale že u nás zcela chybí interakce nabídky s poptávkou. To že je hlavní příčina problémů hospodářství.

Já jsem z těch diskusí občas něco přetiskl v časopise Finance a úvěr, kde jsem nejprve dělal redaktora a od roku 1984 šéfredaktora. A Klaus tam publikoval hodně článků.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
první měsíc jen za 1 Kč

Roční

490
890 Kč
Předplatit
+ 6 měsíců zdarma oproti měsíčnímu předplatnému
+ online televize Telly
na 90 dní zdarma

Dvouleté

1 690
Předplatit
+ 5 měsíců zdarma oproti měsíčnímu předplatnému
+ online televize Telly
na 90 dní zdarma

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu iDNES.cz, Lidovky.cz a Expres.cz
  • Více než 30 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se