Pondělí 29. května 2023, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Husité: mýty a fakta

Pověstné kádě na cennosti fungovaly jen krátce, než Tábor přečkal kritické chvíle své existence

Táborská radnice patří mezi nejvýznamnější památky pozdní gotiky. S její výstavbou se začalo v 16. století a autorství celé budovy lze připsat Wendelu Roskopfovi, který stavbu radnice dokončil v roce 1521. Později došlo k několika úpravám, na kterých se podíleli mimo jiné A. Alfieri a Josef Niklas. Od roku 1960 slouží stará radnice jako muzeum. V jejích místnostech si můžete prohlédnout výtvarná díla se vztahem k Táboru a husitským tématům. V přízemí radnice se nachází vstup do podzemních chodeb. | foto: ČTK

Premium Seriál
PRAHA - Závěr roku 1419 prožívali husitští radikálové v obavách a úzkostech. Připadalo jim, že Antikristovi přívrženci ovládli prostor. Militantní katoličtí šlechtici od podzimu pronásledovali venkovské husity a spoutané prodávali do Kutné Hory, kde je čekala smrt v opuštěných šachtách. Několik radikálů zahynulo v prvním otevřené srážce s oddílem katolického pána Petra Konopišťského ze Šternberka nad vltavským brodem u Živohoště.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet 10 dní zdarma

Jednotlivé díly premiového seriálu Husité: mýty a fakta najdete zde

husité - banner

Král Zikmund, povzbuzený zdárným výsledkem brněnského rokování, vyzýval z říšského sněmu ve Vratislavi k persekuci radikálních stoupenců kalicha. Pan Oldřich, nový pán Sezimova Ústí, významného centra radikálního husitismu, nevpustil z Prahy se vracející poutníky zpět do svého města. Odmítnutí nalezli útočiště u jeho nevlastního bratra, kališníka Prokopa, v Kamenici (nad Lipou), ve vzdálené Plzni i v několika jihočeských vesnicích. Raději si nepředstavovat, co s radikály bude, až do Čech přijede Zikmund a Praha mu otevře své brány!

Jak již to bývá, chvíle zoufalství zplodily naději, tryskající ze středověké mystiky. Mezi radikály se vzmáhalo přesvědčení, že útrapy jsou jen dočasné, že brzy pominou, neboť je vysvobodí sám Ježíš Kristus, který tělesně sestoupí do Čech a nastolí zde své království. Krátce předtím, než se tak stane, zasáhne pozemský svět zemětřesení a sirný oheň, jenž smete všechny hříšníky a v němž shoří i kolísavá Praha. Pouze opravdoví věrní křesťané budou uchráněni, shromáždí-li se „na horách“ nebo v pěti vyvolených městech, jimiž jsou Plzeň, Klatovy, Louny, Žatec a Slaný. 

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se
Autor: