Čtvrtek 10. října 2024, svátek má Marina
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

20 let od povodní

Povodeň století: Jako první udeřila Malše. Přečtěte si, jak o katastrofě před 20 lety psaly Lidovky

Povodně 2002, Český Krumlov foto: Praha 5 MAFRA

Speciál
Před 20 lety zaplavila Prahu a řadu dalších míst v Česku stoletá voda. Zapátrali jsme v archivech Lidových novin, které se katastrofě podrobně věnovaly. Ve speciálu serveru Lidovky.cz, který bude vycházet vždy ve stejný den s odstupem přesně dvaceti let, najdete autentické dobové články, reportáže i osobní vzpomínky.
  5:00

Čtěte speciál 20 let od povodní

Dobové články z Lidových novin, reportáže, osobní vzpomínky... Více ZDE

Povodně (666x363)

Jako první udeřila Malše

Co dokáže rozbouřený vodní živel, ukázala jako první jihočeská řeka Malše. Jindy poklidnou, mělkou říčku, která je po většinu roku kvůli nízkému stavu vody nesjízdná i pro sportovní kanoe, proměnily přílivové deště v ničící sílu.

Ve čtvrtek 8. srpna se v obcích pod římovskou přehradou rozezněly varovné sirény a lidé z pěti obcí museli před záplavovou vlnou narychlo opustit své domovy. Snad nejhůře byla postižena obec Plav. Tam voda odnesla chaty, devastovala domy. Naposled se něco podobného stalo před 110 lety.

Zpráva z titulní strany: Jižní Čechy zalila voda. Ledenice se chystají na evakuaci

Obyvatelé mnoha jihočeských obcí se od včerejška brání přívalům vody z řek a potoků rozvodněných v důsledku vytrvalého deště. Na celé řadě míst v kraji spadlo za jeden den od 70 do 100 milimetrů srážek. Až do výše padesáti centimetrů vystoupala včera ráno voda na návsi v Ledenicích na Českobudějovicku. „Pan starosta běhá každých deset minut k vyrovnávací nádrži, která může za chvíli přetéct,“ řekla LN jedna zaměstnankyně ledenické radnice.

Podle ní budou muset záchranáři s největší pravděpodobností evakuovat minimálně část Ledenic. Obec, která leží v hlubokém údolí, zasáhly včera dopoledne dvě záplavové vlny. Voda zaplavila náves a zcela odřízla Ledenice od okolního světa. V podobné situaci se ocitly i další obce v jižních Čechách. Na řece Černé na Kaplicku a na Malši před Českými Budějovicemi platil včera odpoledne třetí stupeň povodňové aktivity, znamenající stav ohrožení.

„Nejhorší situace je na Českobudějovicku a Českokrumlovsku, kde už zasedají protipovodňové komise,“ řekla LN mluvčí českobudějovického krajského úřadu Mária Ptáčková. Úřad po celý den sbíral informace z nejvíce ohrožených míst. Hasiči už ráno museli evakuovat některé turistické kempy a dětské tábory podél řek.

Část chatařů ale odmítala své chaty opustit. „Sedm rekreantů nejprve odmítlo opustit svou osadu v Borovnici. Odpoledne už ale sami volali telefonem o pomoc,“ řekl LN operační důstojník jihočeských hasičů. Záchranáři také zachránili život dvěma lidem, z toho jednomu malému chlapci, které proud strhl do řeky. Druhý stupeň povodňové aktivity na Vltavě vyhlásily úřady včera dokonce i v Českých Budějovicích, které velkými záplavami obvykle netrpí.

Meteorologové přitom ještě včera večer předpokládali, že hladiny mnoha jihočeských řek mohou dále stoupat. Kromě rozvodněné Vltavy a Malše začala včera ohrožovat obyvatele i stoupající hladina Lužnice, Vydry na Modravě a Otavy v Sušici. Velká voda na jihu Čech však včera do večerních hodin nezpůsobila žádná vážná zranění ani oběti na životech. Majetkové škody ale záchranáři předběžně odhadují na několik milionů korun. Celá řada silnic také zůstala kvůli záplavám neprůjezdná a policie musela dopravu odklánět na jiné komunikace.

„Déšť by měl v noci ustávat. Ve čtvrtek očekáváme zastavení srážek,“ řekla LN Kateřina Štěrbová z Českého hydrometeorologického ústavu v Českých Budějovicích. Silná průtrž mračen zasáhla včera odpoledne také okolí Prahy. Zaplavila některé silnice a zatopila sklepy především v obcích v okrese Prahavýchod. Hasiči zasahovali v Říčanech, kde voda zaplavila likérku a spediční sklad. Přívaly vody zkomplikovaly situaci především v okolí Křenic, kde byla zcela uzavřena silnice do Nedvězí. Voda zde částečně zatopila 17 domů.

Jak se později ukázalo, Malše onoho dne i zabíjela. Čtyřiapadesátiletého muže z Kaplicka, který jel v osudný čtvrtek do práce svým žigulíkem, našli hasiči až v neděli. Hned poté, co přejel most přes Malši v Kaplici, ho i s vozem strhl proud. Jeho tělo živel odnesl asi 50 až 100 metrů od koryta řeky pod hromadu naplaveného dřeva. Stal se jednou z šesti obětí prvních hodin záplav. Tři další byli starší muži, kterým selhalo srdce při boji s potopou, jedna dívka spadla z raftu do divoké Berounky, na chatku mladé ženy ve Varvažově spadl strom podemletý vodou.

Po celý druhý srpnový víkend lidé z Plavu vyklízeli zničené domy, i když stále hrozily nové záplavy. Sotva lidé vynesli promočené věci - nábytek často rovnou putoval na skládku - obloha se znovu hrozivě zatáhla.

Příroda jako by si s obyvateli Plavu chtěla hrát. V noci ze soboty na neděli prudká bouřka a liják znovu zvedly hladinu Malše. „Přijde další povodeň?“ obávali se místní. „Raději tuhle hrozbu ani nepřipomínám. Už takhle se tu vzmáhá nervozita a napětí,“ přiznal tehdy starosta Plavu Jaroslav Hlach.

Druhý úder na sebe opravdu nenechal dlouho čekat. Římovská přehrada neměla šanci zadržet valící se vody, kterých za jediný den proteklo více, než je její kapacita.

V úterý se Malše v plné síle dostala až do jihočeské metropole - Českých Budějovic. Ve městě řeka vyhnala lidi ze tří čtvrtí - Havlíčkovy kolonie, Mladé a Rožnova. Zaplavila i Jihočeské divadlo - dorazila nepozvána hlavním vchodem ze Stejskalovy ulice. Podobný osud pak Vltava, Labe i další řeky připravily dalším „chrámům Múz“.

Za všechno prý může přehrada

Nešťastní obyvatelé obcí zdevastovaných Malší začali hned po povodni hledat příčinu tragédie. Dávali vinu globálnímu oteplování, emisím v ovzduší, vybetonovaným plochám místo lesů. Řítí se snad civilizace do katastrofy? ptali se.

Mnozí obviňovali římovskou přehradu a všechny ty, kteří ji měli na starosti. „Byly tady povodně, ale takové nepamatujeme,“ říkali starousedlíci o zlatých časech „před Římovem“. A když tam hráz stojí, tak se prý z ní nemělo pouštět tolik vody.

„Když jsem si po tom všem přečetl, jak se nás lidé dívají, bylo mi do breku,“ přiznal LN římovský hrázný Miroslav Novák. Čtyři dny téměř nespal - i jeho zdánlivě drobná chyba při vypouštění nádrže mohla vést k protržení hráze a možná stovkám obětí na životech.

Vodohospodáři vysvětlovali, že přehrada je především zdrojem pitné vody pro České Budějovice, a nemohou proto její hladinu měnit, jak se jim zamane. „Bez Římova by byly záplavy daleko horší,“ hájil svou profesi v Českobudějovických listech i Miloš Sedláček z firmy Vodní díla - TBD.

Malše se začala zklidňovat až přesně týden po svém náhlém útoku. Lidé v jejím okolí se ale budou z ran, které jim zasadila, vzpamatovávat ještě dlouho.

Autoři: