Středa 29. listopadu 2023, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

20 let od povodní

Povodeň století: Malá apokalypsa. Jak zmizela z mapy půlka obce Metly

Obyvatele obce Metly povodeň připravila o všechno. V místech, kde stály domy, zbyly jen trosky. foto: Archiv MF DNES

Speciál
Před 20 lety zaplavila Prahu a řadu dalších míst v Česku stoletá voda. Zapátrali jsme v archivech Lidových novin, které se katastrofě podrobně věnovaly. Ve speciálu serveru Lidovky.cz, který bude vycházet vždy ve stejný den s odstupem přesně dvaceti let, najdete autentické dobové články, reportáže i osobní vzpomínky.
  5:00

Čtěte speciál 20 let od povodní

Dobové články z Lidových novin, reportáže, osobní vzpomínky... Více ZDE

Povodně (666x363)

Apokalypsa v malém - jinak se nedá popsat zkáza poloviny obce Metly na Strakonicku. Metly, Předmíř, Majdalena, Zálezlice... Obce, jejichž tragický osud se stal symbolem ničivé síly přírodního živlu. Místa, kde během chvíle zmizely ze zemského povrchu domy budované po generace. Zlomení lidé, jejichž tváře známe z televizních obrazovek.

„V těchto místech jsem měla dům. Pak přišla vlna a bylo po něm,“ líčila jedna z obyvatelek Metel, co se zde stalo během několika minut brzy nad ránem v úterý 13. srpna. Na víc jí nestačila slova.

Právě osud Metel a blízké Předmíře, kde voda vzala život 76letému muži, je srovnáván s apokalypsou moravských Troubek z roku 1997.

Voda na obec nezaútočila bez varování. Již v pondělí bylo zřejmé, že hráz blízkého metelského rybníka jen sotva zadrží masy vod z okolních kopců. A také tu, která se sem měla dostat po protržení hráze rybníka Metlín. Snaha lidí prorazit hráz v místě, kde by živel nenapáchal takové škody, se ukázala jako marná.

Události dne: V Kralupech připravili odstřel neovladatelné lodi s pískem

„Již dnes v úterý je jisté, že to bude více než stoletá voda. Situace je horší, než jsme předpokládali,“ řekl odpoledne místostarosta Kralup Rudolf Kasseckert.

Potvrdil také slova středočeského hejtmana Petra Bendla, že se musí razantně vyřešit zhoršující se situace lodi u Kralup nad Vltavou.

S 800 tunami písku na palubě je zakotvena před tamním mostem. Loď je neovladatelná a s růstem průtoku začínala být hrozbou. „Pyrotechnici rozhodli, že ji večer odstřelí,“ řekl místostarosta.

V ohrožených oblastech Kralup nad Vltavou na Mělnicku probíhala v úterý od dopoledne evakuace obyvatel. Vystěhovat se musel i městský úřad, jehož budova leží v dosahu hladiny očekávané stoleté vody.

„Městská povodňová komise se přemístila do bytového družstva v Hálkově ulici,“ řekl místostarosta Rudolf Kasseckert. Opatření by se mělo týkat zhruba 3000 lidí.

Koordinaci záchranných prací komplikují potíže s krizovými telefony. „Nefungují, jak by měly. Nemohu se už delší dobu spojit se starostou a nemám čerstvé informace o postupu evakuace,“ řekl místostarosta.

Hráz Metelského rybníka se nakonec protrhla sama - v délce asi čtyřiceti metrů a na tom nejhorším místě. Voda místy dosahovala šesti metrů a přetékala přes střechy. Starý muž, který se i přes výzvy k evakuaci uložil ke spánku doma v ložnici, neměl žádnou šanci na záchranu. Místo vesnice za sebou voda hromadu sutin a zapáchajícího bahna.

Zničené domy a zmařený lidský život ale nejsou jediným důvodem, proč se Metly a Předmíř staly symbolem. Obyvatelé obce prokázali v dalších dnech chvályhodnou zarputilost a soudržnost při odstraňování škod. Současně se ovšem jejich tragédie stala příležitostí pro nájezdy hrabivých zlodějů.

Lidští supi

„Brali vše jako supi. Chtěla jsem za nimi jít a vysmát se jim, jak jsou ubozí, ale neměla jsem sílu,“ svěřila se novinářům Jarmila Kondelíková z Metel. Líčila rabování, které začalo v úterý v půl deváté ráno - jenom čtyři hodiny po zkáze.

Do Metel později přišly desítky dobrovolníků na úklid trosek a naplaveného bahna, dorazila imateriální pomoc. I pro ni si však chodili do metelského „polního skladu“ lidé z míst, které záplavám unikly.

Metelští sousedé si stále navzájem pomáhají. S únavou a pocitem beznaděje ale musela bojovat většina z nich. „Nejhorší na psychiku byly první dny. Teď už někomu otrnulo, ale ostatním to teprve došlo,“ konstatoval tři dny po zkáze poloviny obce starosta Karel Palivec. Pracovník pojišťovny, který v obci odhadoval škody, ale našel jen slova obdivu. „To by se ve městě nestalo, vesničané jsou obdivuhodně pospolu. Kdo má ruce, pomáhá,“ řekl.

Události dne: Nejstarší most ve střední Evropě se ocitl pod vodou

Přívaly vody ohrožovaly i jednu z nejvýznamnějších historických památek jižních Čech známý Kamenný most v Písku ze 13. století. Přes nejstarší dochovaný most v Čechách se v úterý valila kalná voda řeky Otavy a památka, stejně jako téměř celé historické jádro města, se ocitla téměř úplně pod hladinou. Nad ní vyčnívaly jen horní části soch. Na mostě se hromadily naplavené klády. Místní obyvatelé se obávali, že o svou památku úplně přijdou. „Situace je velice vážná,“ řekl písecký starosta Luboš Průša. „O stavu mostu toho moc nevíme - je celý pod vodou,“ dodal. Podle pracovnic píseckého infocentra hrozilo značné nebezpečí především barokním sochám z 18. století, které most zdobí. Někteří svědci tvrdili, že proud jednu z nich strhl z podstavce a odnesl pryč. Písek podle jeho starosty postihla minimálně pětisetletá voda. „Hladina Otavy je nyní (v úterý) nejméně dva metry nad normálem a momentálně nestoupá. V příštích hodinách ale očekáváme další postupnou kulminaci,“ řekl LN Průša.

Další osud sousedské pospolitosti i obce samé je nicméně na vážkách. Jen málokomu se chce žít s vědomím, že hráz osudného rybníka, který je v rukou soukromé společnosti, se může znovu protrhnout. Rybník, nebo my - tak staví otázku Metelští. Argumenty správců rybníka, že tragédii nešlo zabránit, u nich sluchu nenacházejí.

Metly ve skutečnosti stály jako poslední v řadě obětí destrukce celého rybničního systému. Nejprve se přes protrženou hráz rozlil Bělčický a Pustý rybník u Blatné. Voda tam ve dvě hodiny v noci smetla ze silnice sanitku, která právě projížděla k naléhavému případu.

Sedmdesátiletý lékař utrpěl řadu pohmožděnin a jen s vypětím všech sil se zachránil na jednom z okolních stromů. Nakonec jeho samého, řidiče i zdravotní sestru našli záchranáři až nad ránem. Přibližně v době, kdy se voda, jež je málem připravila o život a odřízla od světa Blatnou, valila na Metly.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!