Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Hašek draží věci, Kryštof koncertuje, Gott posílá peníze. Slavné osobnosti pomáhaly v roce 2002 po povodni století

Seriály

  12:00
Před 20 lety zaplavila Prahu a řadu dalších míst v Česku stoletá voda. Zapátrali jsme v archivech Lidových novin, které se katastrofě podrobně věnovaly. Ve speciálu serveru Lidovky.cz, který bude vycházet vždy ve stejný den s odstupem přesně dvaceti let, najdete autentické dobové články, reportáže i osobní vzpomínky.

2002 / Detroit Red Wings: Dominik Hašek, Jiří Šlégr, Jiří Fischer a Ladislav Kohn foto: Radek Kalhous, MAFRA

Čtěte speciál 20 let od povodní

Dobové články z Lidových novin, reportáže, osobní vzpomínky... Více ZDE

Povodně (666x363)

Hašek draží věci, skupina Kryštof koncertuje, Gott posílá peníze, fotbalisté se vzdávají honorářů. Někteří pomáhají, jiní vyčkávají. Ničivá povodeň nenechala lhostejnými ani populární postavy českého sportu a šoubyznysu. Mnozí z nich se snaží přispět svou trochou do mlýna při obnově zaplavené země. Organizují dobročinné koncerty, módní přehlídky, draží své osobní věci či poukazují finanční dary přímo na povodňová konta.

Mezi prvními zareagovali na živelní katastrofu hokejisté, kteří letos v NHL získali slavný Stanleyův pohár. Brankář Dominik Hašek, obránci Jiří Šlégr, Jiří Fischer a útočník Ladislav Kohn přijeli svůj triumf oslavit do vlasti a celý výtěžek z doprovodných akcí se rozhodli věnovat na konto „SOS Povodně“ společnosti Člověk v tísni. „Plány oslav byly poněkud jiné, ale alespoň jsme využili prezentace Stanley Cupu k pomoci lidem postiženým povodněmi,“ řekl Hašek.

Hokejisté dali do dražby své hokejové rekvizity: dresy, hokejky, helmy, čepice, rukavice či repliku poháru. S výsledkem dražby byli nakonec spokojeni všichni, na konto „SOS Povodně“ půjde 600 tisíc korun.

Pozadu nezůstali ani ostatní sportovci. Jágr tým se vzdal zisku ze zápasu s Prostějovem a fotbaloví reprezentanti se rozhodli věnovat na humanitární účely startovné i prémie ze včerejšího zápasu proti Slovensku.

V posledních dnech se ale roztrhl pytel i s různými benefičními koncerty. Mezi nejúspěšnější patří zatím koncert Nad vodou, který se konal v pražské Lucerně. Bez nároku na honorář se koncertního maratonu zúčastnili například Anna K., Ivan Hlas, Bohouš Josef, Láďa Kerndl a skupiny Kryštof, Mig 21, Chinaski či Děda Mládek Illegal Band. „Sálem prošlo 1800 lidí, kteří na dobrovolném vstupném vybrali 225 tisíc korun, dalších 150 tisíc doplnily sponzorské dary,“ uvedl spokojený Šimon Pánek ze společnosti Člověk vtísni.

Další koncert Nad vodou se konal iv Brně, kam skupina Kamelot a její šéf Roman Horký přilákali stovky lidí. Po skončení koncertu, při němž se vybralo 122 tisíc korun, řekl Horký publiku: „Jste borci.“

Pod širým nebem se bude hrát i zítra v Praze, kde na náměstí Jiřího z Poděbrad vystoupí Marie Rottrová, Václav Neckář, Karel Černoch či Jiří Suchý, kterému voda vyplavila divadlo Semafor. „Dokud mám ruce, nohy a hlavu, musím pomoci,“ říká odhodlaně Suchý.

Zavolej svému idolovi

Poněkud netradiční akce je připravena na 1. září, kdy se v Národním divadle bude konat koncert Praha - Pocta záchranářům. Vedle zpěváků Daniela Hůlky, Evy Urbanové a Štefana Margity budou v divadle přítomny i ostatní hvězdy českého šoubyznysu, které budou sedět u telefonních stolků. Televizní diváci jim budou moci zavolat a částka, kterou se svými idoly protelefonují, půjde na obnovu pražských památek.

Pozadu ale nezůstávají ani nejslavnější z nejslavnějších. Skupina Lucie vystoupí spolu s Bambini di Praga na nedělním koncertu pro Karlín na Pustevnách.

Helena Vondráčová a Karel Gott se vzdají části honoráře za svůj zářijový koncert v Moskvě. Sám Karel Gott již přispěl částkou půl milionu korun, přičemž 250 tisíc věnoval na opravu Kamenného mostu v Písku. „Tohle, co dávám já, není skutečně nic, kdyby bylo takových lidí více, dali by dohromady významnější částku,“ uvedl skromně Zlatý slavík.

Zatopeným dětským domovům se zase snaží pomoci modelka Tereza Maxová. Peníze na obnovu památek se chystá dát její kolegyně Eva Herzigová. Zato podle Aleny Šeredové je český stát natolik silný, aby se s tím vypořádal sám. Se Šeredovou by si mohl notovat i písničkář Jan Nedvěd, který tvrdí: „Teď nic nevím, hledám své místo ve světě. Jsem po operaci oka a tak čekám, až uvidím.“ Možná se bude divit, co všechno jeho druhému oku uniklo.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...