Úterý 3. srpna 2021, svátek má Miluše
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Husité: mýty a fakta

Příchod husitské delegace do Basileje vyvolal senzaci: To jsou ti, před nimiž se třese půlka Evropy


Husitská delegace se vypravila do Basileje krátce po polovině prosince 1432. Nechyběli v ní zástupci táborského, sirotčího a pražského svazu, proti původním předpokladům v ní ale nebyl ani jeden příslušník vyšší šlechty a ani jeden Moravan | foto: Archiv - Petr Čornej

Premium Seriál
PRAHA - V polovině listopadu 1431 byla Praha na nohou. Užasle, bez dechu a posléze s nadšením naslouchali lidé, shromáždění v Týnském chrámu, Janu Rokycanovi, který z kazatelny parafrázoval obsah listu kardinála Giuliana Cesariniho, prezidenta basilejského koncilu. Písemnost, datovaná 15. října, vzletnými slovy oznamovala, že koncil vyšel vstříc českým žádostem a poskytne husitské delegaci veřejné slyšení o programu čtyř artikulů pražských.
Husité: mýty a fakta

To, co ještě v srpnu vypadalo jako nemožné, se nyní stávalo skutkem. Zpráva se rychle šířila a vzbuzovala naději, že konec vyčerpávajících válek je už na dohled. Ale cesta k vysněnému míru byla ještě daleká.

Nejprve se musely dohodnout husitské svazy mezi sebou. Učinily tak v únoru 1432, kdy se obrátily na koncil s žádostí o předběžnou schůzku. Na ní se měly stanovit podmínky účasti husitských zástupců při jednání v Basileji. K překvapení husitů však koncil delší čas neodpovídal. Do hry totiž vstoupil nový papež Evžen IV., který se oprávněně obával, že basilejské shromáždění bude usilovat o omezení moci římské kurie. 

Přečtěte si celý článek a veškerý další obsah na Lidovky.cz s iDNES Premium

Akční nabídka první měsíc za 1 Kč, následně za 39 Kč měsíčně. Členství je možné kdykoliv zrušit a je bez závazků.

Již máte předplatné? Přihlaste se a čtěte dál.

Autor: