Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Seriály

Vítěz českých voleb předložil slovenskému vítězi nové karty: už žádné sny o unii či konfederaci


Zahrada vily Tugendhat, místo, kde se Vladimír Mečiar (vlevo) a Václav Klaus v létě 1992 dohodli na rozdělení federace | foto: ČTK

Premium Doporučujeme
Pro další osud Československa byly klíčové výsledky parlamentních voleb, které se konaly 5. a 6. června 1992.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Rozpad Československa

Seriál Rozpad Československa k 30. výročí rozdělení republiky mapuje události před 30 lety a připomíná málo známá fakta.

Autor seriálu, historik Jan Rychlík – mimochodem přímý účastník tehdejších vrcholných státoprávních jednání - nás provede bouřlivým obdobím začátku 90. let, jež vedlo k rozpadu společného státu Čechů a Slováků.

Rozpad Československa (666x363)

V České republice s přehledem zvítězila koalice ODS/KDS (málo významná Křesťanskodemokratická strana), jež se snažila voliče oslovit heslem buď funkční federace, nebo rozdělení Československa na dva státy. ODA sice neuspěla ve volbách do Federálního shromáždění, ale těsně prošla do České národní rady. Dalšími parlamentními subjekty se staly Levý blok, opírající se o KSČM, ČSSD, pravicově populističtí Sládkovi republikáni, konglomerát malých stran pod hegemonií někdejších národních socialistů s názvem Liberálně-sociální unie a KDU-ČSL. Moravisté z HSD-SMS se rovněž těsně dostali jen do ČNR. Dosavadní vládní česká politická síla – Občanské hnutí – ve volbách propadla.

Jasným vítězem voleb na Slovensku se stalo Mečiarovo HZDS, jehož program obsahoval v sociální oblasti nejrůznější populistické fráze, v státoprávní oblasti pak vágní a v praxi vzájemně se vylučující požadavky o svrchovanosti a zachování společného státu s Čechy. Následovaly Strana demokratické levice (SDĽ), KDH, separatisté ze SNS a koalice maďarských stran. Sociálnědemokratická strana na Slovensku (SDSS) se dostala jen do Sněmovny národů, jedno její křeslo obsadil Alexander Dubček.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Autor:

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...