Rozpad ČeskoslovenskaSeriál Rozpad Československa k 30. výročí rozdělení republiky mapuje události před 30 lety a připomíná málo známá fakta. Autor seriálu, historik Jan Rychlík – mimochodem přímý účastník tehdejších vrcholných státoprávních jednání– nás provede bouřlivým obdobím začátku 90. let, jež vedlo k rozpadu společného státu Čechů a Slováků. |
Po listopadové revoluci začala na slovenské ústavě pracovat skupina odborníků pod vedením předsedy Nejvyššího soudu Slovenské republiky JUDr. Karola Planka. Na schůzi Slovenské národní rady 26. a 27. dubna 1990 byla předložena její první pracovní verze.
Návrh byl koncipován jako ústava slovenského státu, ve třetí hlavě však taxativně stanovoval, kterých kompetencí se Slovenská republika vzdává a odevzdává je federaci. Přijetí slovenské ústavy by tedy vyžadovalo stejnou hlavu v české ústavě. Teprve potom by bylo možno zahájit práce na nové ústavě federální.
Předsednictvo SNR vzalo Plankův návrh na vědomí. Společnou komisi SNR a vlády SR pro přípravu ústavy Slovenské republiky ustavilo předsednictvo SNR svým usnesením číslo 35 z 27. srpna 1990. Komise měla 22 členů a předsedal jí sám Karol Plank.