Pondělí 28. listopadu 2022, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Seriály

Rozpad Československa. Demontáž státu začíná, Havel to také balí


Odcházení. Prezident ČSFR Václav Havel se 19. července 1992 vrací do svého bytu na pražském Rašínově nábřeží, den před svým odstoupením z funkce | foto: ČTK

Premium Seriál
Návrhem společné unie se poslanec Zeman na poslední chvíli pokusil o zvrat. Rozjetý vlak řízený ODS a HZDS už ale nezastavil

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet tři měsíce zdarma

Rozpad Československa

Seriál Rozpad Československa k 30. výročí rozdělení republiky mapuje události před 30 lety a připomíná málo známá fakta.

Autor seriálu, historik Jan Rychlík – mimochodem přímý účastník tehdejších vrcholných státoprávních jednání - nás provede bouřlivým obdobím začátku 90. let, jež vedlo k rozpadu společného státu Čechů a Slováků.

Rozpad Československa (666x363)

Od uzavření politické dohody v červnu 1992 se Československo začalo vlastní dynamikou rozpadat; 24. června byla ustavena nová slovenská vláda Vladimíra Mečiara, do níž vstoupila i SNS a která se mohla navíc částečně spolehnout i na určitou podporu ze strany SDĽ. O den později se konstituovala nová Slovenská národní rada, jejímž předsedou se stal někdejší federální generální prokurátor Ivan Gašparovič (HZDS). Předsedou České národní rady se stal předlistopadový disident – brněnský spisovatel Milan Uhde (ODS).

Nové Federální shromáždění se ustavilo 25. června a jeho předsedou byl poslanci zvolen místopředseda HZDS Michal Kováč. Druhého července vznikla i česká vláda složená z koalice ODS/KDS, KDU/ČSL a ODA pod předsednictvím Václava Klause. Týž den jmenoval Václav Havel tzv. udržovací federální vládu Jana Stráského s omezeným počtem ministrů, jejímž cílem bylo postupně rozdělit federaci s tím, že výkonná moc se přesunula k vládám národním. Podobně i Federální shromáždění začalo přijímat jen zákony, jichž bylo třeba k demontáži společného státu, ostatní legislativní činnost již připadla národním radám.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se
Autor:

Mohlo by vás zajímat