130 let
Odcházení. Prezident ČSFR Václav Havel se 19. července 1992 vrací do svého bytu...

Odcházení. Prezident ČSFR Václav Havel se 19. července 1992 vrací do svého bytu na pražském Rašínově nábřeží, den před svým odstoupením z funkce | foto: ČTK

Premium

Seriál

Rozpad Československa. Demontáž státu začíná, Havel to také balí

Seriály
  •   11:00

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit
Návrhem společné unie se poslanec Zeman na poslední chvíli pokusil o zvrat. Rozjetý vlak řízený ODS a HZDS už ale nezastavil

Rozpad Československa

Seriál Rozpad Československa k 30. výročí rozdělení republiky mapuje události před 30 lety a připomíná málo známá fakta.

Autor seriálu, historik Jan Rychlík – mimochodem přímý účastník tehdejších vrcholných státoprávních jednání - nás provede bouřlivým obdobím začátku 90. let, jež vedlo k rozpadu společného státu Čechů a Slováků.

Rozpad Československa (666x363)

Od uzavření politické dohody v červnu 1992 se Československo začalo vlastní dynamikou rozpadat; 24. června byla ustavena nová slovenská vláda Vladimíra Mečiara, do níž vstoupila i SNS a která se mohla navíc částečně spolehnout i na určitou podporu ze strany SDĽ. O den později se konstituovala nová Slovenská národní rada, jejímž předsedou se stal někdejší federální generální prokurátor Ivan Gašparovič (HZDS). Předsedou České národní rady se stal předlistopadový disident – brněnský spisovatel Milan Uhde (ODS).

Nové Federální shromáždění se ustavilo 25. června a jeho předsedou byl poslanci zvolen místopředseda HZDS Michal Kováč. Druhého července vznikla i česká vláda složená z koalice ODS/KDS, KDU/ČSL a ODA pod předsednictvím Václava Klause. Týž den jmenoval Václav Havel tzv. udržovací federální vládu Jana Stráského s omezeným počtem ministrů, jejímž cílem bylo postupně rozdělit federaci s tím, že výkonná moc se přesunula k vládám národním. Podobně i Federální shromáždění začalo přijímat jen zákony, jichž bylo třeba k demontáži společného státu, ostatní legislativní činnost již připadla národním radám.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Autor: Jan Rychlík
  • Vybrali jsme pro Vás