Století ČSRLidovky přináší sérii textů z knihy vedoucího grafického studia a občasného autora Lidových novin Štěpána Korčiše. V historické publikaci Století ČSR přibližuje čtenářům historii ČSR v datech, souvislostech a právě například ve výše publikovaných příbězích. Více o knize na www.stoleticsr.cz. |
Slábla cenzura, vycházely dosud zakázané knihy, divadla uváděla nové hry, točily se filmy, jež si v zahraničí vydobyly uznání. Výrazně se omezilo uplatňování tzv. kádrové nomenklatury – do vedoucích pozic se častěji dostávali i kvalifikovaní nestraníci, studovat mohly i děti z „nedělnických“ či výrazně angažovaných rodin. Tento vývoj vyvrcholil v letech 1968/1969, kdy se na krátkou dobu podařilo spojit ideály socialismu s ideály svobody a demokracie. Drtivá většina občanů se tehdy ztotožnila s myšlenkou „demokratického socialismu“.
Diktatura proletariátu je už pasé
Na konci páté dekády dospěl režim k závěru, že může vyhlásit vítězství socialismu. V ústavě byla v roce 1960 zakotvena vedoucí úloha KSČ, země se přejmenovala na Československou socialistickou republiku. Zákonem o III. pětiletém plánu rozvoje národního hospodářství byl vyhlášen úkol „vytváření materiálních a duchovních předpokladů pro přechod ke komunismu“. Už v následujících třech letech se však nic z toho nepodařilo splnit, a tak se muselo vedení strany začít prát i s ekonomickými reformami.