Sobota 2. prosince 2023, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Seriály

Osvěžte si historii: Jak Masaryk překreslil střed Evropy. Od blahobytu k velké válce a vzniku republiky


Jak Masaryk překreslil střed Evropy | foto: Richard Cortés

Premium Seriál
V časovém sledu vám každý den společně s renomovanými historiky nastíníme zásadní okamžiky moderní české a slovenské historie: zrod masarykovské republiky na troskách rozpadlé monarchie v říjnu 1918, tíživé dny mnichovské zrady o dvacet let později, válečnou dobu protektorátu a posléze stalinské represe let padesátých, éru „pražského jara“, tedy politického tání konce šedesátých let, šedivý čas husákovské normalizace let sedmdesátých a s ní spojené represe proti „nepřátelům režimu“ a samozřejmě sametovou revoluci z listopadu 1989, jež pohřbila čtyřicet let komunistické diktatury v této zemi…

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit se slevou 45 %

Století ČSR

Lidovky přináší sérii textů z knihy vedoucího grafického studia a občasného autora Lidových novin Štěpána Korčiše. V historické publikaci Století ČSR přibližuje čtenářům historii ČSR v datech, souvislostech a právě například ve výše publikovaných příbězích. Více o knize na www.stoleticsr.cz.

Století ČSR

Sarajevská rozbuška ke světové válce

Konci 19. a začátku 20. století se říkalo belle époque – krásné časy. Kvetl průmysl, technika, ekonomika, kultura, demokracie. Snad by se dalo mluvit i o „blahobytu“ a míru v mezistátních vztazích. Velmoci včetně Rakouska-Uherska nezažily větší válku už od 80. let 19. století.

Vše však směřovalo k velké válce. Na kontinentu se vytvořilo několik silných mocností, které se vývojem, často válkami v nedávné i starší minulosti (zejména německo-francouzské války 1870–1871, jež znamenaly konečné sjednocení Německa a zmrazení jeho vztahů s Francií), rozdělily na mocenská a vojenská spojenectví. Zjednodušeně na dva bloky – Trojspolek (sílící a ambiciózní Německé císařství, Rakousko-Uhersko a Itálie) a jeho protiváhu – státy Trojdohody (Francie, Velká Británie a Rusko).

Tyto mocnosti se snažily prosadit jak územně, tak vlivem. V Evropě i ve světě. Achillovou patou Evropy pak byl Balkán, vystoupivší z područí Osmanské říše. Vedle soupeření Rakouska-Uherska a Ruska o vliv tam také soupeřily místní státy – hlavně Bulharsko a Srbsko – o postavení hegemona v regionu.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

49
89 Kč
Předplatit
Ušetříte 40 Kč
Následně 89 Kč/měsíc
+ online televize Telly
na 90 dní zdarma

Roční

490
890 Kč
Předplatit
Ušetříte 400 Kč
Následně 890 Kč/rok
+ online televize Telly
na 90 dní zdarma

Dvouleté

990
1 690 Kč
Předplatit
Ušetříte 700 Kč
Následně 1690 Kč/2 roky
+ online televize Telly
na 90 dní zdarma

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 30 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!