Neděle 28. května 2023, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Husité: mýty a fakta

Teprve sto let po revoluci se k Husovi a husitství přihlásil Martin Luther a pak další reformátoři


Názor, že husitská revoluce vykrvácela u Lipan, už dlouho neplatí. Na polích mezi Českým Brodem a Kouřimí byla podlomena síla radikálních husitských svazů, avšak revoluce dále usilovala o legalizaci svých výsledků | foto: Archiv - Petr Čornej

Premium Seriál
PRAHA - Mínění, že husitská revoluce vykrvácela u Lipan, už dlouho neplatí. Na polích mezi Českým Brodem a Kouřimí byla podlomena síla radikálních husitských svazů, avšak revoluce dále usilovala o legalizaci svých výsledků. Podařilo se jí to zásluhou hlavního husitského proudu, který nelpěl na prosazení maximálních požadavků, leč dokázal právně ukotvit všechny podstatné a namnoze pronikavé změny.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet 10 dní zdarma
Husité: mýty a fakta

V církevní a náboženské oblasti zůstala revoluce zdánlivě v polovině cesty. Husitům se nepodařilo přesvědčit křesťanstvo o závaznosti programu čtyř artikulů pražských, ba ani prosadit přijímání pod obojí způsobou jako povinné pro všechny obyvatele Čech a Moravy. Dosáhli tak jen jeho zrovnoprávnění v českomoravském prostoru. Kališnická církev setrvala v rámci římské církve (odtržení od ní nebylo husitským cílem), ale nikdy s ní již nenalezla plnou shodu a uchovala si autonomní postavení. 

Bylo by však zpozdilé vyčítat husitům, že se neodvážili tak zásadního kroku jako pozdější evropské reformace (i početně marginální Jednota bratrská) a nerozešli se s římskou církví naprosto. Kompaktáta byla kompromisem, který reflektoval izolovanost husitství na evropské scéně i jeho pozice v českých zemích. 

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!