Sobota 1. října 2022, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Účet za Zemanovy cesty: 19 381 438 korun. Pokud peníze nezahrne do kampaně, riskuje pokutu

Seriály

  4:00
PRAHA - Každý výlet něco stojí. Prezidentovy cesty do regionů hradí již od doby prezidenta Havla krajské úřady a dodnes se na tom i přes protesty hejtmanů nic nezměnilo. Třídenní výlet prezidenta do kraje vyšel průměrně na 372 720 korun. Suma má ovšem jeden háček, každý správní celek do celkových nákladů na prezidentovu návštěvu počítá jiné položky.

Miloš Zeman s jitrnicí. foto: MAFRA

Projekt Zemák 2.0 - podívejte se na speciální projekt serveru Lidovky.cz

Miloš Zeman si našel velmi osobitý styl komunikace s veřejností. Brázdí kraje, jeho mluvčí sype jedovaté sliny na sociálních sítí a prezident si hýčká pravidelné pořady v médiích mimo hlavní seriózní proud.

Server Lidovky.cz se v projektu mapujícím jeho spanilé jízdy po krajích České republiky pokusil rozkrýt, v čem Zemanův unikátní způsob kontaktu s občany spočívá.

Text a a interaktivní grafiku NAJDETE ZDE:

Celková částka za 52 návštěv prezidenta dosahuje hodnoty 19 381 438 korun, což je téměř polovina povolených nákladů na první kolo prezidentské kampaně. Každý kraj však do nákladů za cestu po regionu zahrnuje jiné údaje. 

“Ozvučení, pódium a moderování setkání občanů s prezidentem hradí kraj. Města a obce řeší tyto akce po stránce organizační. Pozvání občanů, zastupitelů, zajištění prostranství apod,” vysvětlila pro server Lidovky.cz mluvčí Karlovarského kraje Jana Pavlíková.

Protože Karlovarský kraj do svých nákladů počítá i setkání s občany, stály cesty prezidenta do kraje nejvíce a hodnotu návštěv na Vysočině překročily téměř dvou a půlkrát. Krajské cesty byly nákladné i v Jihomoravském kraji, kde také krajský úřad hradí setkání prezidenta s občany. Za letošní květnovou návštěvu pak kraj zaplatil rekordních 715 881 korun.

Ačkoliv více než devatenáctimilionová suma dosahuje téměř poloviny výdajů na první kolo prezidentské kampaně, do nákladů na volby se počítat nemůže. Volební kampaň totiž odstartovala až 28. srpna v momentě, kdy předseda Senátu Milan Štěch oznámil termín voleb a rozhodnutí vyšlo ve sbírce zákonů.

Od té chvíle by se každé setkání občanů s prezidentem republiky mělo počítat do nákladů na politickou kampaň. Alespoň podle člena Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí Jana Outlého.

Obrázek není k dispozici

Bude Zemanovi hrozit pokuta?

“Nákladem kampaně jsou dle našeho názoru výdaje, ocenitelné v penězích, na uspořádání setkání s občany v době oficiální volební kampaně. Typicky jde o využití prostor či prostranství, technické zázemí, tisk a distribuce pozvánek a podobně,” vysvětluje Outlý.

Prezident Miloš Zeman s polnicí.
Spokojený Miloš Zeman v Budvaru.

Hrad se ale novému úřadu odmítá podřídit. Podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka Hrad náklady z krajských cest do limitu na volební kampaň rozhodně počítat nebude. A to i přesto, že to kontrolní úřad dle zákona požaduje a nezapočítáním nákladů za setkání s občany se prezident vystavuje hrozbě pokuty.

“Takový postup neplánujeme. Vycházíme z Ústavy ČR, která zakotvuje volbu prezidenta republiky občany. A právě občanům prezident republiky skládá účty. Setkání s občany jsou tedy povinností prezidenta republiky,” tvrdí Ovčáček. Dostává se tak do střetu s kontrolním úřadem.

V rámci projektu dále čtěte:

Pokud Zeman náklady, které budou mít kraje za jeho plánované podzimní cesty, nezapočítá, dopustí se porušení zákona. Každý z kandidátů totiž musí uvést všechny údaje o peněžních prostředcích a jiných plněních na volebním účtu, jinak se vystavuje hrozbě správního řízení a pokutě až tři sta tisíc korun.

Náklady na cesty by se měly objevit na transparentním účtu

Podle Outlého však prezident ani náklady na setkání s občany platit nemusí. Musí je však uvádět na svém transparentním účtu. “Samozřejmě může tyto náklady platit ze svého volebního účtu, avšak zákon a tedy ani náš úřad žádný takový požadavek nevznesl,” vysvětluje Outlý.

Hlava státu však musí hodnotu těchto mítinků uvádět jako bezúplatná plnění, aby úřad mohl kontrolovat kolik bylo na kampaň “Zeman znovu 2018” použito peněz.

Interaktivní graf se načítá...

Od vypuknutí prezidentské volební kampaně již Miloš Zeman navštívil v rámci krajských cest Moravskoslezský kraj. Během této návštěvy se setkal s občany pěti správních celků a se zaměstnanci společnosti TEMEX Ostrava.

“Pan prezident do konce letošního roku navštíví Ústecký kraj, Plzeňský kraj, Zlínský kraj a Jihomoravský kraj,” uvedl Ovčáček. V lednu 2018 se koná prezidentská volba.

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat