Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Seriály

První, přesto ne vždy vítaný. Masaryk si vydobyl novelu upravující prezidentské pravomoci

Důležitým politickým souputníkem T. G. Masaryka byl předseda hned tří československých vlád, agrárník Antonín Švehla. Snímek jej zachycuje při novoroční audienci u T. G. M. v roce 1927 | foto: MASARYKŮV ÚSTAV A ARCHIV AV ČR

Premium Seriál
Dne 14. listopadu 1918 po téměř sedmileté odmlce zákonodárci opět usedli v Thunovském paláci na Malé Straně do poslaneckých lavic. Pár hodin před začátkem schůze se náměstí blízko sněmovny zaplnilo lidmi do posledního místa a sokolská stráž zvládala nápor jen s vypětím všech sil. Každý toužil přihlížet tomu, jak Revoluční národní shromáždění vyhlašuje republikánské zřízení a potvrzuje československou vládu. A poprvé volí prezidenta samostatného Československa.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit se slevou 45 %

1918: jako za časů Jiříka z Poděbrad

O volbu v pravém slova smyslu se ale ani nejednalo. Výsledek byl českými a slovenskými politiky předem ujednán a poslanci na návrh Karla Kramáře jednohlasnou aklamací potvrdili v čele nového státu T .G. Masaryka.

Návrat z Ameriky představoval triumfální počátek Masarykova prezidentského působení. Staré rozmíšky byly zapomenuty a osoba prezidenta „povznesena byla ... nad všechny stranické zájmy a spory do jakési posvátné výše, takže když dne 21. prosince 1918 vrátil se z ciziny, byl již s netrpělivostí očekáván“.

Na pražském nádraží jej přivítal spisovatel Alois Jirásek se slovy díků za osvobození vlasti ze 400leté poroby a jeho volbu přirovnal k volbě Jiříka z Poděbrad, kdy „mnozí plakali pro radost, že vyšli z moci německých králů“ – v čele českých zemí po téměř pěti staletích opět stanul Čech. Kromě české a slovenské národní hymny zazněla z pražského Žižkova píseň Kdo jste boží bojovníci a symbolika navozující zdání kontinuity režimu s husitskou epochou tehdy byla téměř všudypřítomná.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

49
89 Kč
Předplatit
Ušetříte 40 Kč
Následně 89 Kč/měsíc
+ online televize Telly
na 90 dní zdarma

Roční

490
890 Kč
Předplatit
Ušetříte 400 Kč
Následně 890 Kč/rok
+ online televize Telly
na 90 dní zdarma

Dvouleté

990
1 690 Kč
Předplatit
Ušetříte 700 Kč
Následně 1690 Kč/2 roky
+ online televize Telly
na 90 dní zdarma

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 30 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!