Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Seriály

Za kulturním dědictvím lidstva do Olešnice či Strážnice. Kde najdete dílny modrotisku?

Některé modrotiskařské formy z hruškového dřeva jsou přes 200 let staré. Skládají se ze tří vrstev a opravovat je umí už jen duo formířů ze Dvora Králové. Nová forma na modrotisk stojí až 20 tisíc korun. | foto: Petra Šimůnková

Premium Seriál
Slovenské drátenictví, byzantské chorály, řecké perníky anebo alpinismus: to je jen malý výběr ze stovek lidových tradic, zapsaných na seznamu nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO. Slovenské drátenictví, byzantské chorály, řecké perníky anebo alpinismus: to je jen malý výběr ze stovek lidových tradic, zapsaných na seznamu nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet tři měsíce zdarma

Společně s dalšími desítkami kulturních zvyklostí z celého světa je na seznamu i pár českých položek, namátkou lidový tanec slovácký verbuňk, sokolnictví, loutkářství anebo modrotisk.

O uznání starodávné textilní techniky společně s námi žádalo Slovensko, Německo, Rakousko a Maďarsko; tam všude se tradiční postup ještě používá. Traduje se ale, že kořeny modrotisku byste našli v Číně, Japonsku a Indonésii. První modrotisky prý do Evropy přivezli v polovině 16. století holandští obchodníci, kteří udržovali kontakt s Orientem, o sto let později pak krásné modré indigem barvené tkaniny s bílými vzory oslnily francouzský královský dvůr: tam je přivezli vyslanci z Thajska.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se
Autor:

Právě čtete