Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Sériového vraha mohli zatknout dříve

Česko

MOSKVA Alexandr Pičuškin, přezdívaný „moskevský šachovnicový vrah“, protože prý chtěl připravit o život stejný počet lidí, jako je políček na šachovnici, se mohl ocitnout za mřížemi mnohem dříve, než byl nakonec dopaden. Avšak jeden ze strážců zákona se rozhodl raději ignorovat výpověď oběti přepadení, než aby se pustil do náročného pátrání.

Pičuškin byl dopaden předloni a před rokem odsouzen na doživotí za 48 prokázaných vražd. Vyšetřovatelé jej však podezírali, že o život připravil v bicevském lesoparku v Moskvě až 63 lidí. Z Pičuškinových rukou vyvázli jen tři lidé, dva muži a jedna žena. Právě ta už v roce 2002 ohlásila na policii, že byla přepadena. K jejímu zděšení ji však vyslýchající policista Konstantin Kalašnikov nutil, aby výpověď stáhla. Až po vrahově odhalení se prokuratura rozhodla policistu stíhat za zneužití pravomoci. Policista však zůstává na svobodě, protože se prokuratuře nepodařilo zjistit, kde pobývá, a tak stíhání přerušila. Kalašnikov se podle své ženy přestěhoval na Ukrajinu.

Důvod, proč se zkušený policista rozhodl raději hlášení o přepadení ignorovat, může podle The Moscow Times spočívat v systému povyšování strážců zákona podle procenta objasněných případů. V praxi tento přístup vede k falšování policejních statistik. „Pokud policista pochybuje, že případ rychle objasní, raději jej nezaznamená... Je daleko snazší dopadnout tři narkomany, kteří u sebe určitě budou mít tři gramy heroinu, než se pustit do krádeže auta či mobilního telefonu,“ vysvětlil bývalý petrohradský detektiv Jevgenij Vyšenkov. Za takový přístup ruský ministr vnitra před pár lety podřízeným dokonce veřejně vynadal a připustil, že „statistiky se všude falšují“. Podle The Moscow Times je jasné, že přístup strážců zákona se nikterak nezměnil, stejně jako se nezměnil systém povyšování.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor: