Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

‚Tvrdě lobbistická akce’. IT manažeři si s úředníky povídali na golfu a u husy

Česko

  5:00aktualizováno  9:24
Říkají tomu odborně-společenská setkání. Dopoledne golfový turnaj, večer svatomartinská husa. Na greenu a později i u stolu si popovídají byznysmeni z IT firem se státními úředníky a politiky. Zatím poslední sešlost pro zvané se odehrála minulý čtvrtek. Navzdory deštivému počasí bylo golfové hřiště v pražské Hostivaři plné.

Večerní setkání politiků, úředníků a podnikatelů se odehrálo za zavřenými dveřmi vinohradské restaurace. Promluvila na ní i poslankyně Věra Kovářová. foto: Richard Cortés

„Večerní setkání se koná za účasti Věry Kovářové - poslankyně, členky rozpočtového výboru; Zdeňka Adamce - náměstka ministra zemědělství pro ekonomiku a IT; Pavla Hlavinky – generálního ředitele ČEZ prodej (ve firmě skončil 1. listopadu, pozn. red.),“ lákal dopis, který organizátoři rozeslali nejen IT manažerům, ale i státním zaměstnancům. O odborném programu v něm není ani zmínka.

Pozvánka na setkání úředníků, politiků a podnikatelů z oblasti IT.

Jedna z pozvánek přistála i ve schránce prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslava Kaly. Odtud putovala rovnou do koše. „Přichází k nám na úřad spousta pozvánek na společenské akce, ale něco takového jsem ještě neviděl. Ani na vteřinu jsem neuvažoval, že bych tam šel,“ zavzpomínal Kala.

U jiných však mělo pozvání opačný efekt. Poslankyně za TOP 09 Věra Kovářová ani na vteřinu nepochybovala. „Setkávám se s lidmi ze všech úrovní, protože se momentálně řeší vstup soukromé sféry do základních registrů. Se zástupci České pošty jsme tam například řešili jeden pozměňovací návrh. Setkala jsem se tam s různými náměstky z IT oblasti. Nikdo ale po mně nic nechtěl,“ reagovala na otázky serveru Lidovky.cz.

A obdobně to vidí i ministerský náměstek Zdeněk Adamec. „Podobné akce se konají v Česku i ve světě zcela standardně. Domnívám se, že jsou naopak dobrou příležitostí pro zlepšení komunikace mezi státem a soukromým sektorem, po které je tak často voláno,“ ohradil se Adamec. Za stát tam nebyl sám. Redakce rozpoznala například ředitele odboru informatiky ministerstva průmyslu Miloslava Marčana. „Jak se máme dozvědět, jaké produkty jsou na trhu? Byli tam zajímaví hosté a zazněly zajímavé informace,“ reagoval nejprve Marčan. Nakonec však připustil, že účast na obdobných sešlostech může podkopávat důvěryhodnost vládních úředníků, zvláště pokud sami rozhodují o státních zakázkách: „Je to tenká linie, ale mě tento úhel pohledu nenapadl. Příště budu muset asi tyto akce přehodnotit.“ (Rozhovor s Marčanem ČTĚTE ZDE)

Nad husou si popovídal i Miloslav Marčan, šéf IT ministerstva průmyslu.

Nejrizikovější zakázky? IT

Jenže: většina standardních akcí, o nichž Adamec mluví, se odehrává v přednáškovém sále, nikoliv na golfovém hřišti.

„Podle pozvánky na té akci naprosto chyběla jakákoliv odborná část. Nebyl tam ani náznak nějakého semináře,“ kritizuje Kala z Nejvyššího kontrolního úřadu. „Byla to tvrdě lobbistická akce. Měla ještě více propojit byznysmeny a státní úředníky, aby mohli pokračovat v lumpárnách, které my opakovaně kritizujeme,“ je přesvědčen hlavní státní kontrolor.

Anketa

Je podle vás v pořádku, že se státní úředníci potkávají s byznysmeny na golfu a u husy?

Ano, i státní úředník má právo chodit na podobné akce. 211
Ne, otevírají se tak dveře klientelismu ve státní správě. 1456
Neumím posoudit. 26

Totiž: jeho lidé v poslední době opakovaně narazili na pochybné či minimálně netransparentní veřejné zakázky na informační technologie. Ve výroční zprávě za loňský rok dokonce tuto oblast označili za „nejrizikovější“. „Ministerstva a další ústřední orgány v posledních čtyřech letech vynaložily na pořízení různých informačních systémů více než 12,3 miliardy korun, z toho bylo 61 procent zadáváno formou jednání řízení bez uveřejnění. Většina veřejných zakázek je tak zadávána mimo soutěžní prostředí, což umožňuje úřadům akceptovat ceny dodavatelů, aniž by je srovnaly s cenami obvyklými. Rovněž se tím vytváří mnohaletá závislost na jednom dodavateli a na jeho systému,“ stojí v dokumentu Nejvyššího kontrolního úřadu.

Letní soirée i ochutnávka vín

Čtvrteční akci organizovala společnost Tate International, která mimo jiné vydává čtvrtletník zaměřený na informační bezpečnost. Turnaj se svatomartinskou husou pořádala letos už počtvrté. Vedle podzimního golfového turnaje uspořádala v minulých měsících například zabijačku, vítání jara s ochutnávkou vín ve vinném baru či „elegantní letní soirée“ ve Žlutých Lázních pod záštitou místopředsedy poslanecké sněmovny Jana Bartošky (KDU-ČSL).

Pozvánka na setkání úředníků, politiků a podnikatelů z oblasti IT.

A takřka na každou akci přivedla nějakého vysoce postaveného politika či úředníka. Loni kupříkladu nad husou hovořil Radoslav Bulíř, tehdy náměstek ministra financí pro hospodaření s majetkem státu a informatiku (o tom, jak přihrál 800 tisíc své manželce, čtěte ZDE). „Okomentoval jsem tam projekt Státní pokladna, stejně jako jsem ho odprezentoval třeba v Poslanecké sněmovně nebo v krajích. Uváděl jsem jen veřejné informace,“ řekl ke své účasti Bulíř. „Žádné prezentace IT společností ani obchodní jednání tam ale neprobíhaly. Nikdo si tam se mnou ani nepokoušel domlouvat schůzku,“ odmítl však, že by na akci sám otevíral dveře klientelismu.

Jen na okraj: jako ukázkový příklad netransparentní zakázky uvádí nejvyšší kontroloři právě projekt Státní pokladny. Zatímco původní vládní záměr počítal s rozpočtem 2,4 miliardy korun, nakonec se cena informačního systému vyšplhala na téměř pět miliard, a to kvůli dodatkům ke smlouvě. „Ministerstvo je podepsalo, aniž by předtím provedlo zadávací řízení, čímž porušilo zákon o veřejných zakázkách,“ zjistili kontroloři.

Účastníci golfového turnaje v Praze Hostivaři, které pozvala společnost Tate...
Účastníci golfového turnaje v Praze Hostivaři, které pozvala společnost Tate...
Poslankyně Věra Kovářová mluví na setkání politiků, úředníků a podnikatelů na...
Večerní setkání politiků, úředníků a podnikatelů se odehrálo za zavřenými...

Býti dosti opatrný

Ani organizátoři, ani účastníci sešlostí nepřipouští, že by podobné akce mohly být vhodným podhoubím pro vytváření klientelistických sítí mezi soukromým sektorem a veřejnou správou, kterou tak drtivě kritizuje Nejvyšší kontrolní úřad. „Vždy je přeci přínosné vyslechnout názory osob z celého spektra sfér života. Z tohoto důvodu se zvou zástupci státní správy. Myslím si, že je dobré, aby si vyslechli názory z praxe,“ hájí akci Vladimíra Kaplanová z pořadatelské firmy Tate International. „Statní úředníci z těchto akcí nemají nic. Zábavné části se většinou účastní jen malá část hostů. Je jen pro oživení. Veškerá zábava zdarma není,“ dodala bez bližšího upřesnění Kaplanová.

To ostatně zdůrazňuje i poslankyně Kovářová. Na golfu nebyla, o konkrétních IT zakázkách nemluvila, husy se ani nedotkla. „A žádné kontakty jsem tam nenavázala, nikdo mě tímto směrem neoslovil. Zdržela jsem se tam dvě hodiny a pak odešla. Na takové věci jsem dosti opatrná,“ zaklíná se.

Účastníci golfového turnaje v Praze Hostivaři, které pozvala společnost Tate...