Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Sestry přijmeme. Ale nejsou

Česko

Už dnes se některé nemocnice potýkají s nedostatkem personálu. Teď se bojí, že je nové požadavky na počet zdravotníků zlikvidují.

PRAHA „Museli bychom přijmout desítky nových sester a desítky lékařů. Víme, kolik těchto pracovníků na trhu je - žádní,“ zlobí se ředitel vsetínské nemocnice Martin Metelka. Do těchto potíží ho prý může dostat nová vyhláška ministerstva zdravotnictví. Ta má nemocnicím určit, kolik personálu a přístrojů musí mít. Nemocnice se bojí, že nedokážou tolik lidí přijmout a budou muset skončit.

Podle Asociace českých a moravských nemocnic jsou požadavky v návrhu vyhlášky naprosto nepřiměřené. „Pro menší regionální, městské a soukromé nemocnice by aplikace návrhu byla likvidační,“ uvádí v prohlášení právník asociace Stanislav Fiala.

Ministerstvo zdravotnictví s tím ale nesouhlasí.

„Prohlášení asociace považuji za další naprosto neseriózní krok doktora Fialy,“ reagovala Markéta Hellerová, náměstkyně ministryně zdravotnictví pro zdravotní péči. „Nabídli jsme k vyhlášce otevřenou diskusi a místo toho asociace straší ostatní poskytovatele,“ dodala.

Podle Hellerové žádá ministerstvo ve vyhlášce naprosté minimum personálu, bez kterého by se poskytování péče neobešlo. „Kdyby nemocnice měly menší vybavení, než je ve vyhlášce, nemohly by vůbec fungovat,“ tvrdí. A nemocnice podle ní ve skutečnosti tyto požadavky splňují už nyní.

Dnes vyhláška o personálním a technickém vybavení nemocnic chybí. Po jejím vydání už dlouho volá mimo jiné Česká lékařské komora. Počty potřebných pracovníků jsou stanoveny spíše nepřímo, a to v seznamu výkonů hrazených pojišťovnami. Podle Fialy je přitom v návrhu vyhlášky uvedeno dvakrát více potřebných zaměstnanců než v tomto seznamu. „Výrazně se zvýší finanční náročnost na zabezpečení ústavních pohotovostních služeb, rovněž i na denní obsazení běžných akutních oddělení,“ varuje. Ve vsetínské nemocnici by to podle Metelky znamenalo nárůst výdajů o osm milionů korun ročně.

Jenže podle Hellerové jde o nedorozumění. Zatímco v seznamu výkonů je uvedeno, kolik lidí má být v každý moment přítomno na oddělení, ve vyhlášce je počet všech zdravotníků, kteří jsou tam zaměstnaní a střídají se. Proto prý prosté srovnání obou těchto norem nemůže o ničem vypovídat.

Například na třicetilůžkovém interním oddělení prý musí podle návrhu vyhlášky pracovat minimálně čtyři lékaři. Z toho jeden s plnou specializací, další dva lékaři, kteří absolvovali alespoň základní část specializace, a jeden absolvent.

„Pro menší nemocnice by aplikace návrhu byla likvidační,“ říká právník Fiala

Autor: