6. listopadu 2007 8:42 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Sesuv půdy zavalil v Mexiku vesnici

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Záchranáři v Mexiku odklízí trosky způsobené sesuvy půdy po povodních. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Záchranáři v Mexiku odklízí trosky způsobené sesuvy půdy po povodních. | foto: AFP

MEXIKO Sesuv půdy způsobený prudkými dešti, které od konce října sužují jižní Mexiko, zavalil malou vesnici San Juan Grijalva ve státě Chiapas. Živel zasáhl asi stovku domů a zavalil nejméně 16 lidí. Podle deníku El Universal se pohřešuje až třicet lidí. Žádná mrtvá těla dosud záchranáři neobjevili.

"Ta vesnice prakticky zmizela," řekl guvernér státu Juan Sabines. V malé odlehlé obci žije asi 600 obyvatel, mnozí z vesničanů ale před živlem utekli do okolních kopců.

Úřady zasáhly proti rabování
Povodeň zasáhla více než tři čtvrtiny území dvoumilionového státu Tabasco a stát Chiapas. Hladiny řek se začaly vylévat z břehů 28. října. Nyní už všude klesají a meteorologové předpovídají, že v příštích dnech by nemělo pršet.

Nejničivější povodeň v oblasti za posledních 50 let si dosud vyžádala deset obětí a zaplavila domy půl milionu lidí. Izolováno je stále na 20 tisíc lidí a další desítky tisíc nemají přístup k potravinám a k pitné vodě.

Klesající hladiny řek umožňují, aby pomalu začalo odstraňování škod a odčerpávání vody ze zaplavených objektů. Úřady se však soustřeďují také na boj s rabováním.

Ve městě Villahermosa, správním středisku státu Tabasco, police a armáda uzavřely hlavní ulice a do centra mají mají povolen přístup pouze záchranáři. V posledním týdnu bylo kvůli rabování zatčeno na pět desítek lidí.

Lidovky.cz, ČTK
Najdete na Lidovky.cz