10. prosince 2008 13:35 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Severa je šéfem klubu lidovců, opět

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 20Diskuse
Pavel Severa | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Severa | foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

PRAHA Předsedou třináctičlenného poslaneckého klubu KDU-ČSL byl dnes zvolen Pavel Severa. Funkce se vzdal neočekávaně v úterý. Nový mandát získal na rok v poměru hlasů sedm ku šesti. Odchod z funkce Severa v úterý vysvětlil tím, že únorové výjezdní zasedání klubu by mělo připravovat nové vedení s pevným mandátem. I dnes Severa krok vysvětlil snahou o co nejlepší organizaci práce klubu.

"Jsem rád, že bude dostatek času na přípravu programových záležitostí na lednové výjezdní zasedání klubu. Z tohoto důvodu jsem přivítal, že volba předsedy proběhla již dnes," uvedl. Protože místopředsedové frakce funkci nesložili, zůstávají na svých místech. Jejich volba se uskuteční v řádném termínu. Předsednictvo si lidovecký klub volí pravidelně každý rok právě na výjezdním zasedání začátkem roku. Letos v únoru tak Severa v čele frakce vystřídal poslankyni Michaelu Šojdrovou.

Šojdrová je nyní první místopředsedkyní lidovecké frakce. Šéfkou klubu byla zvolena 22. ledna 2007. Nahradila Vlastu Parkanovou, která se stala ministryní obrany v koaličním kabinetu Mirka Topolánka (ODS). Šojdrová tehdy zvítězila nad Severou o jediný hlas - volilo ji sedm poslanců, Severu šest. Prvním místopředsedou poslanců KDU-ČSL se stal Tomáš Kvapil, Severa řadovým místopředsedou.

O tři měsíce později Severa na funkci rezignoval, protože v širším vedení strany neuspěl s názorem na řešení kauzy stranického předsedy Jiřího Čunka. Vicepremiéra tehdy vyzval, aby kvůli nevhodným výrokům o Romech odešel z vlády.

Opět těsným poměrem - sedm hlasů ku šesti - zvítězil Severa při volbě nového vedení klubu letos v únoru. Šojdrové mohla podle některých úvah uškodit její veřejná podpora prezidentskému kandidátovi Janu Švejnarovi ve chvíli, kdy celostátní výbor KDU-ČSL doporučil volit Václava Klause. Šojdrová podporovala vyzyvatele tehdejšího a současného prezidenta stejně jako Čunek. Těsné poměry hlasování vypovídají o rozdělení klubu na poslance, kteří
stojí za Čunkem, a na jeho kritiky.
Lidovky.cz
  • 20Diskuse