14. září 2009 22:57 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Severní hvězda Tarji Turunen, ex zpěvačky Nightwish, zazáří i v Pardubicích

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Tarja Turunen | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tarja Turunen | foto: Reprofoto

PRAHA Nejzářivější hvězda severu, finská královna Tarja Turunen zavítá v rámci svého Final Storm Tour 2009 do Pardubic. Vystoupí v malé ČEZ aréně v pátek 16. října. Hosty koncertu jsou Finové Kings od Modesty, kteří vydávají v září svou debutovou desku Hell or Highwater a britská old school thrash-metalová kapela Furnaze, která rovněž představí novinky z připravovaného alba.

Tarja Turunen, která v roce 2005 opustila kapelu Nightwish, se po krátké pauze vrhla na sólovou dráhu a výsledkem je album s názvem My Winter Storm. Sopranistku doprovází zručný bubeník Mike Terrana (ex-Rage, Masterplan). Loňský rok započala Tarja velkolepě, hned dvěma nominacemi na prestižní ocenění. První v anketě EMMA Awards, což je finská obdoba cen Grammy, jako nejlepší finský umělec, a v Německu byla pak nominována na ECHO Awards jako nejlepší nováček roku 2007. My Winter Storm byla krátce po vydání ve Finsku platinová.

Tarja Turunen začala studovat hudbu, když jí bylo šest. V osmnácti nastoupila na Sibeliovu Akademii v Kuopio City, kde studovala klasický zpěv. V té době Tarjin spolužák Tuomas Holopainen nastartoval svůj akustický projekt a pozval ji, aby se připojila. Tak zrodila se kapela Nightwish.

Jejich věhlas stoupal, ale Tarja si i přes nabitý program vždy našla chvíli na studium a další projekty. V roce 1999 vystupovala jako sólo zpěvačka v modením baletu Finské Národní Opery nazvaném The Evankeliumi. Zpěvačka se rozhodla svůj zpěv nadále zdokonalovat a cvičit studiem na hudební univerzitě v Karlsruhe v Německu. Jedním z nejnáročnějších roků byl pak rok 2004, kdy započala také svou sólo kariéru dlouho plánovaným vánočním albem. V té době se alba skupiny Nightwish přehouply přes magické číslo milion prodaných nosičů.

kul, Lidovky.cz