Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Další provokace: KLDR odpálila raketu do oceánu. Jižní Korea odpověděla stejně

Svět

  0:32aktualizováno  11:31
SOUL/PRAHA - Severní Korea v pátek časně ráno místního času (kolem čtvrteční půlnoci SELČ) odpálila raketu z pchjongjangské čtvrti Sunan na severním okraji hlavního města. Oznámil to generální štáb jihokorejské armády. Raketa zatím nezjištěného typu letěla východním směrem a dopadla do Tichého oceánu. Jižní Korea v reakci odpálila dvě balistické střely.

Střela, kterou Severní Korea odpálila na konci srpna 2017. Tamější vláda se pak sama pochlubila fotografií. foto: ČTK

Podle jihokorejského ministerstva obrany jedna z jihokorejských raket spolehlivě zasáhla cíl v Japonském moři, druhá spadla do vody v počáteční fázi letu. Simulovaný protiútok nařídil jihokorejský prezident Mun Če-in. Rakety vlastní výroby odpálila armáda několik minut po vypuštění severokorejské střely.

Podle japonského ministra zahraničí Taróa Kona šlo v případě KLDR vzhledem k doletu o mezikontinentální balistickou raketu. Podle americké armády ale Severokorejci odpálili raketu středního doletu. Rada bezpečnosti se k projednání posledního vývoje sejde za zavřenými dveřmi v pátek večer ve 21:00 SELČ.

Raketa celkem uletěla 3700 kilometrů a pohybovala se v maximální výšce 770 kilometrů nad zemí. Tím KLDR dokázala, že může zasáhnout americký ostrov Guam, který leží 3400 kilometrů od KLDR. 

Střela leteckou dopravu podle japonské vlády nenarušila, na severu Japonska se ale zastavilo několik vlaků. Mluvčí japonské vlády Jošihide Suga novinářům sdělil, že se japonské ozbrojené síly o sestřelení severokorejské rakety nepokusily.

Balistická střela Hyunmoo II.
Kim Čong-un pozoruje výstřel rakety. (ILUSTRAČNÍ FOTO)

Úřad jihokorejského prezidenta podle agentury Reuters okamžitě svolal schůzi Národní bezpečnostní rady, bezpečnostní radu spěšně svolalo i Japonsko. Tamní vláda vydala prohlášení, že nemá informace o tom, že by nějaká část rakety dopadla na japonské území. Po konzultaci s USA a Jižní Koreou prý Tokio na severokorejský krok „náležitě odpoví“.

O dalším odpálení severokorejské rakety podle agentury Reuters informoval bezpečnostní poradce Bílého domu John Kelly prezidenta Donalda Trumpa.

Cesta do komunistické minulosti. Severní Korea se stala hitem ruských turistů

Ministr zahraničí USA Rex Tillerson v prohlášení vyzval všechny státy světa, aby po novém startu balistické rakety přijaly proti Severní Koreji „nová opatření“. Uvedl, že pokračující severokorejské provokace jen prohlubují diplomatickou a hospodářskou izolaci KLDR.

K reakci americký ministr vyzval zejména Rusko a Čínu. „Obě země musejí přímými vlastními skutky ukázat, že tyto hazardní raketové starty nebudou tolerovat,“ uvedl. Konstatoval, že Čína pokrývá většinu severokorejské potřeby ropy a Rusko je „největším zaměstnavatelem Severokorejců vyslaných na nucené práce“.

Důrazně jednání Pchjongjangu odsoudila Austrálie. „Jde o další nebezpečný, bezohledný a zločinný krok severokorejského režimu, který ohrožuje stabilitu v regionu i ve světě. Co nejdůrazněji ho odsuzujeme,“ prohlásil australský premiér Malcolm Turnbull. Start rakety je podle něj projevem frustrace režimu a důkazem, že sankce vyhlášené OSN fungují.

Zpráva o odpálení rakety přichází den poté, co KLDR pohrozila, že Japonsko „potopí“ a USA rozmetá na prach za podporu rezoluce Rady bezpečnosti OSN o nových sankcích proti Severní Koreji.

Pchjongjang vypálil balistickou raketu ze Sunanu už 29. srpna. I tehdy střela přeletěla ostrov Hokkaidó a dopadla do vod Tichého oceánu. Nad územím Japonska proletěla severokorejská raketa od roku 1998 už pošesté.

KLDR odpálila šestou raketu, která přeletěla Japonsko

70. léta - KLDR zahájila vývoj raket, do země byly dodávány sovětské rakety R-300 Elbrus (SS-1 či Scud-B) o doletu 300 kilometrů. Na základě toho se korejští inženýři pustili do vývoje vlastních raket a na severovýchodním pobřeží země vybudovali raketovou střelnici Musudan.

1984 - KLDR poprvé otestovala raketu Hwasong-5 (Scud-B).

31. srpna 1998 - KLDR poprvé vypálila přes Japonsko raketu Tepodong-1, vícestupňovou balistickou raketu středního doletu. Vyvinuta byla v roce 1995, měla dolet až 2300 kilometrů a dopadla ve vzdálenosti na 1600 kilometrů. Pchjongjang tvrdil, že raketa vynesla na oběžnou dráhu družici Kwangmjongsong-1, důkazy pro to ale neexistují.

13. září 1999 - Po dobu vyjednávání s USA o zlepšování vzájemných vztahů se KLDR zřekla zkušebního odpálení jakékoli balistické rakety dlouhého doletu.

10. ledna 2003 - Severokorejský režim odstoupil od Smlouvy o nešíření jaderných zbraní (NPT) a den poté pohrozil, že ukončí své jednostranné moratorium na zkoušky balistických střel, pokud USA nezlepší vzájemné vztahy.

5. července 2006 - Severní Korea zkušebně odpálila několik raket včetně obávané mezikontinentální střely Tepodong-2 s možným doletem až 6000 kilometrů. Ta ale krátce po startu explodovala.

5. dubna 2009 - KLDR odpálila raketu, která podle severokorejské tiskové agentury KCNA vynesla na oběžnou dráhu komunikační družici Kwangmjongsong-2. Podle Soulu se ale jednalo o test třístupňové rakety dlouhého doletu Tepodong-2. Její první část spadla podle plánu do Japonského moře, asi 500 kilometrů od odpalovací rampy Tonghe. Druhá část přeletěla Japonsko a skončila v Tichém oceánu asi 3200 kilometrů od místa startu, a pravděpodobně s sebou vzala i třetí část se svým nákladem.

12. prosince 2012 - KLDR vypustila balistickou raketu Unha-3, což je verze rakety Tepodong-2, která vynesla na oběžnou dráhu kolem Země družici Kwangmjongsong-3 (Jasná hvězda). Raketa, která přeletěla nad japonským ostrovem Okinawa, se ale podle expertů nevrátila do zemské atmosféry.

7. února 2016 - KLDR odpálila raketu dlouhého doletu se satelitem. Její dráha směřovala nad jihojaponský ostrov Okinawa.

8. července 2016 - USA a Jižní Korea oznámily, že v Jižní Koreji umístí vyspělý protiraketový systém THAAD, který by vyvažoval severokorejskou hrozbu.

3. srpna 2016 - Severní Korea odpálila směrem na východ balistickou raketu, která podle USA a Japonska dopadla do japonských výsostných vod. Raketa urazila 1000 kilometrů.

4. července 2017 - Severní Korea oznámila, že vůbec poprvé úspěšně vyzkoušela mezikontinentální balistickou raketu, která může být schopna zasáhnout Aljašku. Střela Hwasong-14 letěla 39 minut a dosáhla výšky 2802 kilometrů. Odborníci se liší v odhadech dosahu rakety. Podle některých z nich by nová balistická střela mohla mít dosah přes 8000 kilometrů, což představuje hrozbu pro značnou část americké pevniny. Střízlivější odhady stanovují dosah střely na 6700 kilometrů; v tom případě by mohla raketa zasáhnout Aljašku.

9. srpna 2017 - Severokorejská agentura KCNA oznámila, že Severní Korea "pečlivě zkoumá" možnost raketového útoku na americký tichomořský ostrov Guam. Zpráva vyvolala ve světě znepokojení, USA pohrozily KLDR vojenským řešením vzájemného sporu, pokud Pchjongjang nebude jednat rozumně.

29. srpna 2017 - Raketa, kterou odpálila Severní Korea z místa nedaleko Pchjongjangu, přeletěla Japonsko a ve vzdálenosti asi 2700 kilometrů dopadla do Tichého oceánu zhruba 1180 kilometrů východně od ostrova Hokkaidó.

Autoři: ,