Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Severní Korea už podle Trumpa není jadernou hrozbou, popřál Američanům klidný spánek

Svět

  12:42
PCHJONGJANG - Jaderné nebezpečí ze strany Severní Koreje pominulo, lidé nyní mohou klidně spát. Po návratu do Washingtonu ze summitu se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem to dnes na twitteru napsal americký prezident Donald Trump. Trump se s Kimem v úterý v Singapuru dohodli, že KLDR se vzdá jaderného arzenálu, za což dostane od USA bezpečnostní záruky.

Severokorejský lídr Kim Čong-un odjel ze summit ještě před Trumpovou tiskovou konferencí. foto: Reuters

„Právě jsme přistáli - byla to dlouhá cesta, ale každý se nyní může cítit o moc bezpečněji než v den, kdy jsem se ujal úřadu. Severní Korea již není jadernou hrozbou,“ napsal Trump. „Než jsem převzal úřad, lidé očekávali, že se bude se Severní Koreou válčit. Prezident (Barack) Obama řekl, že Severní Korea je naším největším a nejnebezpečnějším problémem. Už tomu tak není - dnes v noci se dobře vyspěte!“ dodal.

Donald Trump také poznamenal, že setkání s Kimem bylo zajímavým a velmi pozitivním zážitkem. Je rovněž přesvědčen o tom, že KLDR má velký potenciál pro budoucí rozvoj.

Severokorejská média oslavují summit jako Kimovo vítězství

Úterní summit označují severekorejská média za velké vítězství jejich země. Vyzdvihují přitom Trumpovy ústupky, včetně slibu pozastavení americko-jihokorejských vojenských cvičení, nabídky bezpečnostních záruk Severní Koreji a také možného budoucího zrušení sankcí, napsal ve středu zpravodajský server BBC News.

Trump po schůzce se severokorejským vůdcem prohlásil, že ke zrušení tvrdých sankcí vůči KLDR bude možné přistoupit až poté, co Pchjongjang začne s prokazatelným ničením jaderného arzenálu. Slíbil ale okamžité pozastavení pravidelných americko-jihokorejských vojenských manévrů, což je vnímáno jako zásadní ústupek Severní Koreji, který podle všeho americké spojence v regionu zaskočil. Kim Čong-un se ve společném prohlášení zavázal spolupracovat s USA na likvidaci jaderných zbraní na Korejském poloostrově.

Řada západních kritiků je přesvědčena, že dohoda obsahuje významné ústupky ze strany USA, ale nezahrnuje žádné nové závazky od Severní Koreje ani podrobnosti o tom, jak by mělo být jaderného odzbrojení KLDR dosaženo. Oficiální severokorejská tisková agentura se právě na tyto skutečnosti soustřeďuje a oslavuje dohodu jako velký úspěch Pchjongjangu.

„Trump vyjádřil záměr pozastavit americko-jihokorejská společná vojenská cvičení, nabídnout bezpečnostní záruky Severu a zrušit sankce vůči KLDR, společně s pokrokem ve zlepšení vzájemných vztahů prostřednictvím dialogu,“ napsala severokorejská oficiální tisková agentura KCNA.

Trump prý s Kimem jednal jako rovný s rovným

Severokorejská média rovněž neopomíjejí zdůraznit, že Trump jednal Kimem jako rovný s rovným. Právě to již v úterý kritizovali západní komentátoři, kteří odsoudili, že šéf Bílého domu pomáhá diktátorovi země, kde se hrubě porušují lidská práva, legitimně vystupovat na světové scéně.

Titulní stranám severokorejského tisku ve středu dominují fotografie z úterní singapurské schůzky, na nichž si Kim s Trumpem potřásají rukama. Oficiální list Rodong sinmun setkání označil za „schůzku století“. Agentura KCNA také poukázala na mimořádný zájem, který americko-severokorejský summit vyvolal ve světě.

„Singapur, kde se epochální, tolik světem očekávaná schůzka odehrála, byl zaplaven tisíci domácích a zahraničních novinářů a obrovskými davy lidí, kteří chtěli spatřit okamžiky, jež se nadlouho zapíší do dějin,“ uvedla KCNA.

Severokorejská média jsou přísně kontrolovaná vládou v Pchjongjangu a o severokorejských představitelích píší výhradně pozitivně. Zprávy přinášejí téměř vždy s několikadenním zpožděním, o singapurském summitu ale informovala na severokorejské poměry nezvykle rychle.

Rusko přivítalo zahájení dialogu

Kreml ve středu přivítal „zahájení přímého dialogu mezi USA a KLDR“. Summit podle  kremelského mluvčí Dmitrije Peskova ukázal, že ruský prezident Vladimir Putin měl pravdu, když prosazoval přímý dialog jako jediný způsob snížení napětí s KLDR.

Peskov na středeční tiskové konferenci zdůraznil, že summit pomohl snížit napětí na Korejském poloostrově. Zároveň by ale bylo podle něj nesprávné očekávat, že všechny otázky kolem severokorejského raketového a jaderného programu mohly být vyřešeny za hodinu.

Trump a Kim na závěr summitu vydali společné prohlášení, v němž se KLDR zavázala spolupracovat s USA na likvidaci jaderných zbraní na Korejském poloostrově, za což dostane od Washingtonu bezpečnostní záruky. Trump rovněž slíbil, že USA pozastaví další vojenské manévry s jihokorejskou armádou, které KLDR považuje za provokaci a nácvik invaze.

Autor: