28. prosince 2009 9:51, aktualizováno  10:23 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Severokorejci zadržují misionáře z USA. Volal po odstoupení Kima

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Kim Čong-il | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kim Čong-il | foto: AFP

PCHJONGJANG Severokorejští pohraničníci zřejmě zadrželi amerického misionáře, který o víkendu ilegálně přešel hranici do KLDR. Jeho cílem bylo údajně upoutat pozornost na porušování lidských práv ve stalinistické zemi. Nesl s sebou také dopisy pro severokorejského vůdce Kim Čong-ila.

Robert Park, původem Korejec, v sobotu překročil zamrzlou řeku Tumen z čínského území zhruba v místech, kde byly letos v březnu zadrženy dvě americké novinářky. S výkřiky "jsem americký občan a přináším vám Boží lásku" kráčel od hranice směrem k nejbližšímu severokorejskému pohraničnímu městu.

Parka doprovázely dvě osoby, podle nichž byla nad řekou špatná viditelnost, nicméně obě slyšely jeho hlas i ze severokorejské strany. "Myslím, že tam byla pohraniční stráž a Robert byl okamžitě vzat do vazby," sdělil Čo Song-ne z aktivistické skupiny Pax Koreana, jež má sídlo v jihokorejském Soulu. Od té doby o muži nejsou žádné zprávy.

Park s sebou nesl dva dopisy - v jednom severokorejského vůdce Kim Čong-ila vyzývá, aby odstoupil, přičemž poukazuje na hladovění, mučení a umírání v táborech pro politické vězně. Ve druhém dopise je výzva, aby Kim tábory uzavřel a otevřel hranice pro humanitární pomoc. "Prosím uzavřete všechny koncentrační tábory a propusťte hned všechny politické vězně," uvádí se v dopise, jehož kopii má Pax Koreana. Severokorejské sdělovací prostředky o žádném nezákonném vstupu cizince na území KLDR neinformovaly.

Ministerstvo zahraničí i velvyslanectví USA v Pekingu sice připustily, že o incidentu vědí, jiné podrobnosti ale neuvedly. Mluvčí velvyslanectví Susan Stevensonová dnes pouze oznámila, že americký konzulát v Šen-jangu v severovýchodní Číně je ve spojení s čínskými úřady a Parkovu situaci zjišťuje.

V oblasti, kde do KLDR vstoupil Park, byly letos v březnu zadrženy dvě americké novinářky. Pchjongjang oznámil, že pronikly na severokorejské území, což obě popíraly a tvrdily, že je pohraničníci zadrželi na území sousedního státu. Obě byly později odsouzeny k 12 letům těžkých nucených prací. Jejich propuštění dohodl až počátkem srpna bývalý americký prezident Bill Clinton.Pchjongjang přitom o jejich zadržení informoval až čtyři dny po akci.

Ztracený misionář Robert Park

Severní Korea zadržuje podle jihokorejských zdrojů asi 154.000 politických vězňů v šesti velkých pracovních táborech, jejichž existenci ovšem popírá.

Ilegální překročení hranic se v KLDR trestá až třemi roky vězení. Pokud však Park skutečně skončil v rukou severokorejských pohraničníků, byl by nejspíš souzen za špionáž a čekal by ho mnohem tvrdší trest.

ČTK
Najdete na Lidovky.cz