Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Westminsterským palácem otřásají sexuální skandály. Poslankyně navrhuje omezení alkoholu

Svět

  6:00
LONDÝN/PRAHA - Kampaň proti sexuálnímu obtěžování známá pod heslem „Me too“ (Já taky) má svou první politickou oběť. Ve středu večer odstoupil kvůli případu starému 15 let britský ministr obrany Michael Fallon. I jeho přátelé se ale domnívají, že Fallonových obětí mohlo být víc a že ženy zřejmě obtěžoval i v nedávné době.

Britský parlament foto: Shutterstock

Oficiálním důvodem rezignace je však incident z roku 2002, kdy měl Fallon na konferenci konzervativců opakovaně pod stolem sahat na koleno novinářce Julii Hartleyové-Brewerové. Žurnalistka mu už tehdy u stolu vyhrožovala ranou pěstí do nosu a Fallon se jí později omluvil.

Hartleyová-Brewerová dnes říká, že tím aféru považovala za skončenou. To, že by Fallon rezignoval kvůli ní, označila za naprosto absurdní. „Nemyslím si, že to byl ten důvod,“ řekla televizi Sky News. „Velmi pochybuji o tom, že by jedním ze standardů, který vyžadují ozbrojené síly, bylo, že se nikdo v armádě nemohl dotknout kolene mladší ženy,“ prohlásila.

Obtěžování dalších žen ostatně nevyvrátil ani sám Fallon, kterého se na to zeptali reportéři stanice BBC. „Kultura se za ta léta změnila. Co mohlo být před 15 lety přijatelné, už dnes přijatelné není,“ řekl s odkazem na premiérku Theresu Mayovou, jež v souvislosti se sexuálními aférami vyzvala k jejich vyšetření a zlepšení standardů chování v této oblasti.

Britský exministr obrany Michael Fallon.

Obvinění z obtěžování čelí státní tajemník Green

Vlnu výpovědí obětí sexuálního obtěžování vyvolala aféra hollywoodského producenta Harveyho Weinsteina, po níž se na Twitteru rozšířilo heslo Me too (Já taky), pod nímž se svěřují oběti se svými zážitky. A Michael Fallon není v britské politice pravděpodobně sám – podobnému problému čelí i další blízký spojenec Mayové, státní tajemník Damian Green. Ten měl sexuálně obtěžovat akademičku Kate Maltbyovou, která má blízko k vládním konzervativcům.

Britský ministr obrany Fallon rezignoval kvůli sexuálnímu obtěžování. Nahradí ho Williamson

V britském parlamentu dokonce koluje seznam údajných „sexuálních predátorů“, kteří obtěžují mladší asistentky či jejich mužské kolegy. Figuruje v něm i člen vlády Dominic Raab, který obvinění razantně odmítl a prohlásil, že kolování nepravdivých drbů je také formou obtěžování a zastrašování. Přiznal, že se už proto radil s právníky.

Seznam se ale ukázal být značně nespolehlivým – několik údajných obětí, které v něm figurují, totiž obtěžování popřelo. Například další z ministrů, Rory Stewart, měl údajně navrhovat parlamentní asistentce Sophii Bolsoverové „divné věci“. Dnes už bývalá zaměstnankyně parlamentu to ale podle deníku The Guardian odmítla s tím, že ministr se vždy choval „zcela profesionálně a byl skvělým zaměstnavatelem“.

Obvinění se však netýkají jen konzervativců. Nařčení ze znásilnění mladé aktivistky čelí i jeden z vlivných členů opoziční labouristické strany.

Ohrožují pozici premiérky

Mayová už vyzvala šéfy dalších parlamentních stran ke schůzce, kde by se měli dohodnout, jak se k takovýmto obviněním budou do budoucna stavět. Jedním z opatření může být i omezení konzumace alkoholu v budovách Westminsterského paláce. Poslankyně Nadine Dorriesová žádala, aby byly bary uzavřeny, nebo měly jen omezenou otevírací dobu.

Británií otřásá lavina obvinění politiků ze sexuálního obtěžování. Mayová nařídila prošetření

Pokud by sexuální skandály konzervativních politiků měly pokračovat, znamenalo by to bezpochyby další oslabení pozice premiérky Mayové. Ta už se nyní potýká s problémy kvůli názorově rozdělenému kabinetu, který štěpí postoje k britskému odchodu z Evropské unie. Křehkou vládní většinu v parlamentu pak Mayové zajistila podpora severoirských unionistů.

Středeční Fallonovu rezignaci označují britská média za další ránu pro Mayovou, neboť ministr patřil k jejím spojencům. Na jeho místo premiérka včera překvapivě jmenovala 41letého Gavina Williamsona, vycházející hvězdu Konzervativní strany.

Williamson, jemuž někteří straníci přezdívají „politický rotvajler“, dosud zajišťoval disciplínu poslaneckého klubu toryů. Někteří kritici ale namítají, že pro důležitou funkci ministra obrany mu chybí jakékoliv zkušenosti s armádou.

Autor: