Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Sexuální útoky tvrdě odsuzujeme, jsou proti koránu, protestují uprchlíci

Evropa

  11:11aktualizováno  11:17
BERLÍN - Čtveřice uprchlíků v Německu se kvůli silvestrovským událostem v Kolíně nad Rýnem a v dalších městech obrátila v otevřeném dopise na kancléřku Angelu Merkelovou. Incidenty odsuzují, podle nich jsou v rozporu s křesťanskou i s muslimskou morálkou. Podle svědků útočili o silvestrovské noci muži přistěhovaleckého původu na ženy, okrádali je a sexuálně napadali. Podle ministerstva vnitra jsou mezi podezřelými i žadatelé o azyl.

„Jsme uprchlíci, kteří utekli před válkou a terorismem, před bombami a politickým pronásledováním a před sexuálními útoky ze strany IS,“ uvedli tři Syřané a jeden Pákistánec v otevřeném dopisu. „Z tohoto důvodu jsme pobouřeni tím, co se o silvestrovské noci v Kolíně a v dalších městech stalo. Tvrdě odsuzujeme sexuální útoky a krádeže, jichž se údajně dopustili přistěhovalci a běženci,“ napsali.

Strach mezi kolínskými ženami kvůli sexuálním útokům? Hysterie, líčí Češka z místa

Podle autorů dopisu musí být pro běžence přirozené dodržovat zákony země, která je přijala. Sexuální útoky a krádeže podle nich přitom odporují křesťanské i muslimské morálce. „Korán i bible přikazují chránit čest žen. A platí pro nás i přísný zákaz krádeží, který je v koránu i v bibli,“ uvedli uprchlíci.

V dopisu rovněž přislíbili, že se v rámci svých možností zasadí o to, aby se silvestrovské události už nikdy neopakovaly. „Pohostinnost Němců nesmíme zneužívat,“ uvedli.

Demonstrace proti imigrantům v Kolíně nad Rýnem. Silvestrovské útoky nahrávají...
„Merkelová musí jít!“ Mezi stoupenci Pegidy nesbírá kancléřka sympatie.

Policie v Kolíně nad Rýnem přijala už přes 500 trestních oznámení v souvislosti s událostmi silvestrovské noci. Zhruba ve dvou pětinách případů jde mimo jiné o sexuální napadení. Podle svědků mladí muži arabského a afrického vzhledu v kritickou noc obkličovali ženy, sexuálně je napadali a okrádali. Podobné incidenty v menším rozsahu jsou hlášeny i z Hamburku, Stuttgartu a Düsseldorfu.

Trest pro pachatele

Potrestání pachatelů silvestrovských útoků v Kolíně nad Rýnem bude přitom obtížné, protože se je nedaří identifikovat, uvedla kolínská primátorka Henriette Rekerová v rozhovoru, který zveřejnil v aktuálním čísle týdeník Der Spiegel. P

Podle Rekerové by mělo být samozřejmostí, že policisté silvestrovský incident co nejrychleji vyšetří a pachatelé budou tvrdě potrestáni. „Považuji to však za velmi složité. Policie uvádí, že oběti dokážou pachatele jen těžko identifikovat,“ podotkla primátorka. Podle ní se ukazuje, že německá společnost je tváří v tvář podobným událostem bezradná.

Primátorka Kolína Henriette Rekerová.

Podle primátorky se státní správa i policie musí zasadit o to, aby se podobné incidenty už neopakovaly. „Nemůžeme nechat všechno běžet tak, jak tomu bylo dosud. Potřebujeme víc policistů a potřebujeme zajistit kamerový systém, který policii umožní sledovat, co se děje, a v případě potřeby okamžitě zasáhnout,“ řekla Rekerová.

Zároveň ale vyzvala i k intenzivnější práci s uprchlíky, kteří podle zasahujících policistů tvoří podstatnou část lidí podezřelých ze silvestrovských útoků. „Máme před sebou výzvu integrovat lidi, kteří k nám přicházejí, do naší společnosti. K tomu patří i to, že jim musíme přiblížit naši kulturu,“ řekla s tím, že běženci si musí osvojit německé kulturní návyky, mezi něž patří i odmítnutí ponižování žen.

TURECKO POMŮŽE SYŘANŮM S PRACÍ

Turecko plánuje nabídnout syrským uprchlíkům pracovní povolení, aby tak zmírnilo jejich snahy emigrovat dál do Evropy, sdělil po pondělním setkání s místopředsedou Evropské komise Fransem Timmermansem v Ankaře turecký ministr pro evropské záležitosti Volkan Bozkir.

  • Turecko, které aspiruje na členství v EU, se zavázalo přijmout kroky ke snížení masivního počtu migrantů, kteří z něj proudí přes Řecko dál do Evropy. Loni do Řecka připlulo přes moře více než 800 000 uprchlíků, většina z nich právě z Turecka. Unie koncem listopadu Ankaře slíbila za pomoc se zvládáním migračního toku tři miliardy eur (81 miliard Kč), zjednodušení vízového styku a otevření nových kapitol v jednáních o členství.
  • Plán na udělování pracovních povolení je dalším z opatření, jimiž se Turecko snaží zmírnit migrační vlnu. Minulý týden například zavedlo vízovou povinnost pro Syřany ze třetích zemí, tedy pro ty syrské občany, kteří se do země vydávají letecky nebo po moři, například z Libanonu či Egypta. Bozkir také novinářům řekl, že v loňském roce počet ilegalních imigrantů do Turecka překročil 150 000 a že turecké úřady zastavují 500 migrantů denně.
  • Turecko v současné migrační krizi přijalo nejvíce Syřanů prchajících před občanskou válkou, a to asi 2,2 milionu lidí. Mnozí z nich ale nevidí v Turecku perspektivu pro svůj další život, a tak prchají do EU. Podle organizací pro lidská práva utíkají z Turecka dál do Evropy kvůli špatným podmínkám v uprchlických táborech. Řada Syřanů žije mimo ně. Často pracují načerno za velmi nízký plat. Rozšířená je podle ochránců lidských práv také dětská práce.
Autor:

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...