21. června 2010 10:03 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sexuální zvrhlík policii zatím uniká. Obětí může být více

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Portrét pachatele, který ve Valašském Meziříčí znásilnil školačku.. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Portrét pachatele, který ve Valašském Meziříčí znásilnil školačku.. | foto: Policie ČR

OSTRAVA Sexuálního devianta, který už pětkrát zaútočil v různých moravských městech, zatím policisté nedopadli. Nyní vyšetřují, zda žena napadená tuto sobotu v Kopřivnici je jeho další obětí.

Zvýší se počet obětí sexuálního devianta, který minulý týden začal přepadat dívky a ženy na Moravě? Kriminalisté zkoumají, zda se jeho obětí stala i žena z Kopřivnice, kterou dosud neznámý útočník napadl v sobotu časně ráno.

Udeřil ji do hlavy a roztrhal ji šaty, znásilnění policie dosud nepotvrdila. "Nelze zatím vyloučit ani potvrdit, zda jde o pokračování útoků sériového násilníka," uvedla mluvčí moravskoslezských policistů Soňa Štětínská. Podle vyšetřujícího kriminalisty Pavla Tvrdého není ale pravděpodobnost, že se jedná o v pořadí šestou známou oběť stejného pachatele, velká. "Pokud vím, měla pořezaný oděv, mluvilo se o sexuálním podtextu, ale s naším pachatelem tento případ zřejmě podle dosavadních informací nesouvisí," upřesnil policista.

Možné podoby pachatele, který na Moravě znásilňuje ženy.
Podle svědků je útočníkem zhruba padesátiletý muž, vysoký asi 178 centimetrů, se silně prošedivělými, rovnými, řidšími vlasy. Může mít brýle. Působí upraveně, je opálený a mluví plynně česky. Poté, co byl zveřejněn jeho popis, se policistům ozvaly oběti několika nenahlášených znásilnění z dřívějška.

Shodou okolností právě v Kopřivnici sexuální agresor svoje útoky v úterý 15. června krátce po poledni zahájil. Jako první si vyhlédl, nebo dokonce předem záměrně vybral školačku ve věku od osmi do dvanácti let, vzhledem k citlivosti případu nemohou policisté upřesnit její věk. V jednom z domů s ní nastoupil do výtahu. "Po rozjetí muž vytáhl nůž a donutil dívku, aby se svlékla. Poté po ní požadoval různé sexuální praktiky. V jistém okamžiku se jí nakonec podařilo utéct," přiblížila okolnosti Štětínská.

Čtěte také:


O hodinu později, kolem druhé odpoledne, zaútočil muž podruhé - a to o pětadvacet kilometrů dál ve Valašském Meziříčí. Na schodech do parku Kozina vstoupil do cesty sedmnáctileté dívce a s nožem se opět dožadoval sexuálního uspokojení. Před kolemjdoucími předstíral, že jsou milenecký pár a že děvče líbá. Další tři případy jsou ze středy. Kolem třetí hodiny odpoledne si počíhal na schodišti v domě na mladistvou dívku, chytil ji za batoh a pak kolem pasu. Děvče ale duchapřítomně zakřičelo a agresor z domu utekl. Takové štěstí už neměla nezletilá dívka v Holešově, kterou deviant přepadl o dvě hodiny později v chodbě panelového domu. I ji pod pohrůžkou nožem nutil k různým sexuálním praktikám, vyrušil ho však příchod další osoby, takže posléze z domu odešel. Zatím posledním případem je jedenatřicetiletá žena z Bystřice pod Hostýnem. Zvrhlík na ni zaútočil v podvečer v místním parku, přestože šla v doprovodu svého malého syna. Když ale začala křičet, ztratil odvahu a utekl.
Kriminalisté se domnívají, že těchto pět případů může mít na svědomí jeden muž. Poté, co byl zveřejněn jeho popis, se policistům ozvaly navíc další oběti několika nenahlášených znásilnění z dřívějška. "Samozřejmě každý případ prošetřujeme a hledáme vzájemné souvislosti," podotkl včera Tvrdý.

Další znásilnění v Ostravě

Dosud neznámý pachatel znásilnil v neděli časně ráno poblíž jednoho z domů v Ostravě-Dubině osmnáctiletou dívku. "Žena se vracela z diskotéky, když k ní náhle přistoupil mladík, který ji povalil na zem a znásilnil. Z místa pak utekl," řekla ostravská policejní mluvčí Gabriela Holčáková.

Skutek zřejmě nesouvisí se sérií znásilnění na Moravě, kterou rovněž vyšetřují kriminalisté. "V tomto případě se jednalo o mladíka, ke spáchání činu nebyla použita zbraň, jako v předešlých skutcích," popsala odlišnosti případu Holčáková.

Dívka o znásilnění řekla známému z jiného města, který pak kontaktoval policisty. Pachateli hrozí trest od dvou do deseti let.


Po zveřejnění popisu podezřelého se policistům už ozvala bezmála stovka lidí s různými informacemi. "Prověřujeme všechno, kriminalisté pátrají po pachateli od první chvíle s maximálním nasazením," ujistila Štětínská.

Podle svědků je útočníkem zhruba padesátiletý muž, vysoký asi 178 centimetrů se silně prošedivělými, rovnými, řidšími vlasy. Může mít brýle. Působí upraveně, je opálený a mluví plynně česky.

Mezi městy se pohybuje zřejmě autem. "Pokud jde o člověka, který je v manické fázi nějaké bipolární poruchy, nelze vyloučit, že jezdí riskantně, čehož si mohl někdo z motoristů všimnout," upozornil již minulý týden psycholog Jiří Brančík. "S největší pravděpodobností se jedná o velmi nebezpečného pachatele, jehož agresivita může růst," varovala i přední sexuoložka Růžena Hajnová.

Najdete na Lidovky.cz