Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Sezona vlašských ořechů začíná. Vyzkoušejte tři tradiční české recepty

Jídlo

  7:00
Vlašské ořechy jsou mezi oříšky asi nejoblíbenější. Jsou velmi výživné a proto by je do jídelníčku měli zařadit hlavně studenti, malé děti i ti, kteří pracují fyzicky. Na podzim přichází jejich sezona. Jak je v kuchyni využít? Server Lidovky.cz přináší tři tradiční regionální recepty.
Ořech (ilustrační foto)

Ořech (ilustrační foto) foto: CzechTourism

Zkuste si připravit lahodný koláč příchutí ostružin a ořechů, který vám připomene léto u babičky na vesnici nebo si připravte srnčí maso s ořechovou krustou. Zvěřina je pro malý obsah tuku považována za velmi dobře stravitelné maso a srnčí se u nás těší vůbec největší oblibě. Milovníci "myslivecké kuchyně" tento sváteční recept určitě ocení.

Podle tradiční receptury si můžete připravit také křepelku. Ale pozor, zatímco křepelčí vejce jsou již poměrně dostupná, sehnat tohoto drobného ptáčka pro přípravu pokrmu je stále ještě oříšek. Lov divokých křepelek ve volné přírodě je u nás totiž zakázán. Pokud se vám ji přece jen poštěstí "ulovit", vězte, že pochází buď z domácího odchovu nebo ze zahraničí.

Babičin mřížkový koláč

Suroviny: 300 g polohrubé mouky, 200 g másla, 2 vaječné žloutky, 80 g cukru, ¼ balíčku kypřícího prášku do pečiva, ½ balíčku vanilkového, cukru, citronová kůra
ostružinová marmeláda, jádra vlašských ořechů, tuk a hrubá mouka na vymazání a vysypání formy

Babičin mřížkovaný koláč

Postup: Z proseté mouky, másla, cukru, žloutků, kypřícího prášku, vanilkového cukru a citronové kůry vypracujeme měkké těsto, které necháme asi 30 minut v chladu odpočinout. Potom 2/3 těsta vtlačíme do koláčové formy o průměru cca 30 cm, předem vymaštěné tukem a vysypané hrubou moukou. Celý povrch potřeme ostružinovou marmeládou. Ze zbytku těsta vyválíme úzké proužky a vyskládáme z nich na připraveném koláči mřížku. Mezery v mřížce vyplníme půlkami jader vlašských ořechů. Formu s těstem vložíme do středně vyhřáté trouby a zvolna upečeme dozlatova.

Srnčí tournedos pod ořechovou krustou s dušenými jablky a hruškami (specialita regionu Český ráj)

Suroviny: 600 g srnčího hřbetu, 80 g vlašských a lískových ořechů, 80 g másla, 20 g strouhanky, 30 g oleje, 2 snítky tymiánu, čerstvě mletý pepř, sůl 

Dušená jablka s hruškami: 400 g jablek, 400 g hrušek, 100 g hruškové marmelády nebo jablkových povidel, 80 g másla, 8 hřebíčků, 2 kousky celé skořice, 40 ml pálenky, 50 g med

Srnčí tournedos pod ořechovou krustou s dušenými jablky a hruškami

Postup: Srnčí nakrájíme na špalíčky, osolíme, opepříme a posypeme sekaným tymiánem (pokud máme sušený, dobře jej mezi prsty rozemneme), promícháme s olejem a necháme odležet (nejlépe přes noc) a poté opečeme z obou stran na oleji. Jemně sekané ořechy smícháme s máslem a strouhankou. Maso na rozpálené pánvi s pár kapkami oleje opečeme, otočíme a na porce masa navršíme ořechovou směs. Plamen zmírníme, přiklopíme poklicí a pozvolna dopékáme.

Jablka a hrušky očistíme, nakrájíme na velké kusy a na rozpuštěném másle opečeme. Přidáme marmeládu, koření, promícháme, ochutíme medem a pálenkou (pokud si troufneme, můžeme oflambovat), 2–3 minuty podusíme a máme hotovo.

Křepelka plněná hříbky (specialita regionu Šumava)

Suroviny: 4 celé křepelky, 300 g očištěných kuřecích prsou, 8 g soli, 0,5 g mletého bílého pepře, 80 g vlašských ořechů, 1 vejce (40 g), 250 g očištěných hub, 150 g másla
cibule, smetana, 50 g hladké mouky

Postup: Čerstvé křepelky necháme několik dní odležet v chladu. Pak je očistíme, omyjeme, usekneme hlavy a konce křidélek. Pak opatrně od páteře vykostíme. Špičkou ostrého nože vykostíme i první kostičky na nohách. Konec nožiček pečlivě očistíme.
Kuřecí maso umeleme najemno, přidáme koření, trochu hub, ořechy a vejce. Není nutné, aby směs byla příliš hustá. Plníme do vykostěné křepelky tak, že její maso rozložíme kůží dolů na pomaštěný alobal.

Křepelka plněná hříbky

Roztáhneme, je-li třeba, prsíčka zevnitř motýlkujeme. Poté rozevřeme skelet i k páteři, kde je méně masa. Naplněnou křepelku zabalíme do alobalu a pevně utáhneme. Pečeme ve vyhřáté troubě při teplotě 230 °C, dokud není maso měkké, tj. asi 45 minut. Je-li třeba, podléváme horkou vodou. Poté křepelku rozbalíme a necháme v troubě dopéci dočervena. Před dopečením ještě alobalem obalíme konce nožiček, aby kosti zůstaly světlé. Jemně nakrájenou cibulku orestujeme na másle, přidáme překrojené hříbky, mírně osolíme, podusíme. Šťávu není nutné zcela vydusit na tuk. Zaprášíme moukou a opražíme. Omáčku mírně rozmixujeme, čímž ji také napěníme. Na závěr zjemníme smetanou.

Všechny tradiční recepty nesou označení Czech Specials. 

Autor:

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.