Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Sienský perník či amarreti. Jak vypadají sladké italské Vánoce?

Jídlo

  8:36
I když tomu lze možná jen těžko uvěřit, italské Vánoce jsou daleko klidnější, než je tomu například u nás. V italských svátečních domácnostech se běžně nesetkáte s žádnými zbytečnými stresy, s úzkostlivou vánoční přípravou, úklidem, pečením cukroví a urputným shánění vánočních darů. Italům jde především o setkávání se s rodinou, přáteli a vůbec všemi, na nichž jim záleží.

Amarreti foto: Wine Food Market

Přehnaná není ani vánoční výzdoba, potrpí si pouze na betlémy. Ty nesmí chybět v žádné domácnosti. Na co se však v Itálii klade v době Vánoc největší důraz? No přece na jídlo.

„Gastronomie je v Itálii téměř vždy na prvním místě. Proto asi nikoho nepřekvapí, že příprava štědrovečerní tabule mnohdy zabere celý den. Italové jsou známí svými několikachodovými menu, v případě Vánoc to pak platí dvojnásob. Pokrmy konzumované o Vánocích se však liší podle regionu, tradic i chutí,“ říká Jiří Konhefr, kuchař a spolumajitel Food Story.

„U rybí večeře se jako předkrm podává většinou uzený losos, krevetový koktejl, mořský salát s kalamárami a krevetami, slávky, salát z chobotnic, uzený mečoun a další mořské dobroty. V rámci prvního chodu většinou nesmí chybět spaghetti alla marinara, rizoto s lososem, plněné ravioli s rybí salsou a spousta jiných dobrot. Jako hlavní chod se servírují opět různé mořské ryby – nejoblíbenější je úhoř,“ vypráví o italských svátcích Konhefr.

U italské štědrovečerní večeře se však můžeee setkat také s jehnětem, krocanem či kuřetem. „Samozřejmostí je pak hromada výtečných příloh, jako například pečené brambory s rozmarýnem, zeleninový salát, vařená zelenina s chilli papričkou, česnekem a olivovým olejem. Pomyslnou tečkou na této velkolepé hostině jsou pak různé druhy sýrů a ovoce. Na závěr se podává dezert s kávou a likér na dobré trávení,“ dodává kuchař, který se specializuje na středomořskou kuchyni.

Během Vánoc nesmí chybět na žádném stole několik kusů Panettone, který může na první pohled připomínat českou bábovku. Rozdíl mezi těmito cukrářskými produkty je však obrovský. Co se týče vánočního cukroví, nejznámějšími typy jsou ricciarelli, panforte, cantuccini, amaretti a cukroví z lineckého těsta.

Panforte Senese (Sienský perník)

(tradiční vánoční dezert z toskánské Sieny)

  • 75 g jader lískových oříšků
  • 75 g mandlí
  • 175 g citronátu a oranžátu (kandovaná kůra u citronů a pomerančů)
  • 50 g hladké mouky
  • 25 g kakaa v prášku
  • 1⁄2 lžičky skořice
  • 1⁄2 lžičky perníkového koření
  • 100 g cukru
  • 100 g medu
  • 1 lžíce moučkového cukru

Postup: Lískové oříšky dáme na plech a v troubě předehřáté na 190 °C je pražíme 5 až 10 minut. Pak je promneme v čisté utěrce, aby se odstranila slupka, a najemno je nasekáme. Citronát a oranžát nasekáme najemno a vložíme do mísy spolu s moukou, kakaem a lískovými oříšky a vše dobře promícháme. Cukr a med dáme do hrnce a pomalu zahříváme, až se obojí rozpustí. Roztok vaříme, až dosáhne teploty zhruba 115 °C. Následně ihned odstavíme a vmícháme do ořechové směsi. Těstem naplníme dortovou formu o průměru 20 cm vyloženou papírem na pečení a povrch uhladíme. Těsto by nemělo být vyšší než 1 cm. Pečeme v troubě předehřáté na 150 °C asi 30 minut. Vyklopíme na kuchyňskou podložku, stáhneme papír na pečení a necháme vychladnout. Na závěr posypeme skořicí a cukrem.

Amarreti

(recept Jana Rodové, šéfcukrářky Wine Food Marketu)

  • 3 hrnky mandlí
  • 1,5 hrnku cukru moučky
  • 3 bílky
  • půlka vanilkového lusku
  • pár kapek likéru Amaretto

Postup: Mandle nasekáme najemno a smícháme je s cukrem a vanilkou. Bílky lehce vyšleháme, měly by být stále tekuté. A opatrně je vmícháme do směsi, do které na závěr přikápneme pár kapek Amaretta. Z těsta pomocí dvou lžiček vytvarujeme kuličky, které opatrně pokládáme na plech vyložený pečícím papírem či silikonem. Hotové kuličky pocukrujeme a dáme péct na 20 minut do trouby vyhřáté na 150 °C.

„Amaretti jsou vlastně takové italské makronky, které se v poslední době těší velké popularitě. Recept pochází z Lombardie, kde se amaretti často podávají jako sušenka ke kávě. Tento recept je navíc vhodný i pro bezlepkovou a bezlaktózovou dietu,“ popisuje Rodová.

Panna cotta

Panna cotta s čerstvým ovocem

  • 2 lžičky želatiny
  • 500 ml čerstvé 33% smetany
  • 40 g moučkového cukru
  • 1 vanilkový lusk
  • čerstvé ovoce (jahody, maliny, borůvky atp.)

Příprava: Do mističky dejte 2 lžíce vody a vsypte želatinu. Nechte pět minut stát, aby želatina nabobtnala. Smetanu vlijte do hrnce, přidejte cukr, vanilková semínka i rozkrojený lusk a zahřívejte na středním plameni. Za občasného promíchání nechte přijít k varu. Přidejte želatinu a minutu až dvě povařte, aby se želatina rozpustila. Z hrnce vyndejte lusk a směs vlijte do formiček (skleničky, hrnečky). Dejte na 4–6 hodin do ledničky, aby panna cotta zatuhla. Vyndejte z lednice a podávejte s čerstvým ovocem.

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...