30. srpna 2010 10:54, aktualizováno  21:42 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Šílený střelec zabil sedm lidí a sebe. Mezi postřelenými je Čech z Ostravska

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 24Diskuse
Šílený střelec v Bratislavě - fotografie svědka události Jakuba Smeji | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šílený střelec v Bratislavě - fotografie svědka události Jakuba Smeji | foto: sme.sk

BRATISLAVA/PRAHA V bratislavské okrajové čtvrti Devínská Nová Ves v pondělí dopoledne střílel muž samopalem. Rozhlas vyzval občany, aby nevycházeli a ukryli se ve svých domech. Střelec zabil sedm lidí, 15 utrpělo zranění, jeden člověk je ve vážném stavu. Osmým mrtvým je sám útočník, který později spáchal sebevraždu. Slovenský list Sme s odvoláním na svůj zdroj uvedl, že střelec byl bývalým vojákem.

Policejní prezident Jaroslav Spišiak uvedl, že útočník vystřílel šestičlennou romskou rodinu, při přestřelce s policisty pak došlo k zranění dalších lidí. Pět lidí zabil střelec v jejich bytě, šestého pak zastřelil u vchodu do domu.

Zraněn byl i jeden Čech

Jedním z patnácti lidí, kteří byli při  incidentu v Bratislavě postřeleni, je český občan. Oznámila to Univerzitní nemocnice Bratilava.

Podle večerních informací České televize je postřeleným Čechem 33 letý muž z Ostravy je ve velmi vážném stavu, utrpěl poranění v oblasti pánve.

Mluvčí českého ministerstva zahraničí Jiří Beneš tuto informaci nepotvrdil; podle něho to nyní nelze ověřit. "Ten
dotyčný u sebe nemá žádné doklady, jeho stav je v tuto chvíli kritický, byť stabilizovaný, takže do rána mnoho moudřejší nebudeme," uvedl Beneš.

Oběti jsou z rodiny, kterou střelec znal. Motiv činu zůstává nejasný. Sedmou obětí je žena, která vyšla při střelbě na balkon svého bytu.

Útočník nejdříve střílel v bytě, poté se vydal na ulici, kde údajně pálil po každém, koho spatřil. Přitom se dostal do přestřelky s policií. "Ušel pár metrů a soustavně pálil na všechno, co se hýbalo," popsal Spišiak. Policisté podle něj útočníka obklíčili v místě, odkud nemohl utéct. Zde se pak muž zastřelil.

Policejní prezident potvrdil, že střelcem byl 50letý muž ve středním věku s prošedivělými vlasy a sluchátky proti hluku na uších. Střílel z nelegálně drženého československého samopalu vzor 58. Měl ještě další dvě kratší zbraně.

Lidé si mysleli, že venku střílí petardy

Očití svědci se shodují v tom, že nejprve si mysleli, že na ulici někdo odpaluje zábavní pyrotechniku.

"V Devínské bydlím. Seděla jsem u počítače a najednou jsem zaslechla něco, co znělo jako dělobuchy nebo petardy. Myslela jsem si, že si venku hrají děti. Za chvilku mi volal otec, ať nevycházím z domu, protože když šla matka do práce a stála na zastávce, tak najednou muže kousek od ní někdo střelil do zad a on padnul k zemi. Autobus právě přijel, tak rychle nastoupila. Potom už jen viděla, jak střílí po autech. Naštěstí se jí nic nestalo, ale mohla být jednou z obětí." Žaneta

"Přesně v deset hodin jsme vyšli z domu, šli jsme na procházku s dětmi, a najednou jsme zaslechli střelbu. Myslela jsem, že jsou to nějací pyrotechnici. Vzala jsem děti a vrátila se s nimi zpět. Když jsem zapnula televizi, zjistila jsem, co se děje a že to bylo hned vedle nás. Měli jsme velké štěstí." Saša

Oběťmi střelby jsou čtyři ženy a dva muži z jedné rodiny. Sedmou obětí je žena, která byla náhodným svědkem tragédie. Na balkoně ji našel její manžel. Osmým mrtvým je sám útočník. Primátor Bratislavy Andrej Ďurkovský a prezident Ivan Gašparovič vyjádřili upřímnou soustrast příbuzným obětí.

Střelba v Bratislavě

Ministr vnitra Daniel Lipšic uvedl, že se určí nejrizikovější oblasti Slovenska, které by mohly být potenciálním centrem zločinu a bude se proti nim tvrdě zasahovat. "Musíme chránit životy nevinných lidí," vysvětluje. Podle něj je vážně zraněný jeden policista, který má prostřelenou hlavu. Mezi postřelenými je i tříleté dítě. To je mimo ohrožení života. Ministr také uvedl, že dojde k přezbrojení policie, aby mohla lépe zasahovat v obydlených oblastech.

Lipšic pachatele označil za "šíleného vraha". V poválečné historii Slovenska i Česka jde o největší tragédii tohoto druhu.

Obyvtelé Devínské si na postup policie stěžují. Její konání prý bylo chaotické. Lidé nevěděli, co se děje, ani zdali je útočník nadále ohrožuje. Ministr to však popírá s tím, že zásah byl úspěšný.

Policie se k incidentu vyjádřila až po několika hodinách. Nastala tak spousta spekulací, nikdo přesně nevěděl, kolik je mrtých a kolik zraněných. Sme.sk psal o tom, že útočníkem byl 15letý drogově závislý mladík. Další slovenská média tvrdila, že útočníků bylo víc, Čas přišel dokonce se třemi střelci.


"Volala mi to manželka, hotový divoký západ," řekl serveru Sme jeden ze svědků. "Mám to pod okny, spousta sanitek, policisté s pistolemi se schovávají za rohy budov, lidé se mají ukrýt, je to hrůza," píše diskutující na Sme.

Výběr případů šílených střelců v ulicích na Slovensku a v Evropě

13. května 2003 - Zhruba po měsíční pauze ohrožoval lidi v Košicích neznámý maniak, který střílel z auta u železničního nádraží na nahodilé oběti z upravené vzduchovky. Postřelil dvě ženy. O měsíc dříve šílený střelec zranil v Košicích tři lidi.

18. října 2005 - Třicetiletý muž začal večer bezhlavě střílet z pistole po všech přítomných v restauraci v Rykynčicích na jihu Slovenska, zranil čtyři lidi a pak se sám zastřelil.  

27. července 2007 - Osmatřicetiletý muž střílel po náhodných kolemjdoucích ve východosrbské obci Jabukovac z legálně držené lovecké pušky. Zastřelil devět lidí a dva zranil.

29. května 2008 - U bosenského města Tuzla zastřelil muž šest lidí a vážně zranil další osobu. Útočníkem byl bývalý bosenský voják.

31. prosince 2009 - Celkem pět lidí zastřelil kosovský Albánec ve městě Espoo u Helsinek, z toho čtyři v nákupním středisku. V bytě pak zabil svou bývalou přítelkyni. Útočník spáchal sebevraždu.

2. června 2010 - Dvanáct lidí zabil a 11 zranil britský taxikář na několika místech v hrabství Cumbria v severozápadní Anglii. Útočník nakonec spáchal sebevraždu.            
ČTK

mtrMiluše Trefancová, Lidovky.cz
  • 24Diskuse