15. srpna 2010 10:48, aktualizováno  17:10 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Silné deště postrašily Česko, v Praze se v bouři zranilo šest lidí

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: ČTK

PRAHA Průtrže mračen a bouřky v neděli odpoledne vystrašily obyvatele Liberecka, kteří stále likvidují následky bleskových povodní z minulého týdne. Voda znovu vyplavila Bílý Kostel nad Nisou - řeka sice zůstala ve svém korytě, domy ale zaplavila voda z polí. Pozdě večer se bouře prohnala také Prahou, v hlavním městě padaly několikacentimetrové kroupy.

Škody za stovky milionů

Tuzemské pojišťovny evidují po nedělní bouřce v Praze a okolí tisíce škod, jejichž celkový objem se bude pohybovat v řádech stovek milionů korun. Lidé nejčastěji hlásí škody na osobních automobilech, shodly se pojišťovny.

Dvě vlny prudkých bouří, které se v neděli večer a v noci na pondělí přehnaly nad Prahou, si vyžádaly pomoc hasičů u zhruba 130 případů.

Lidé i ráno volali hasiče k dalším popadaným stromům nebo vytopeným sklepům, řekla mluvčí pražských hasičů Pavlína Adamcová. Záchranáři už v neděli ošetřili šest zraněných lidí. Podle hydrometeorologů spadlo do rána v Praze a okolí 40 až 45 milimetrů vody.


Noční bouřka spojená místy s krupobitím škodila i v okolí hlavního města a na dalších místech Středočeského kraje. Zejména na Mělnicku a v okresech Praha-východ a Praha-západ museli hasiči vyjíždět k popadaným stromům, čerpali také vodu ze sklepů a garáží.

Pokud jde o Prahu, první bouřka se silným větrem a krupobitím se tam strhla v pozdních večerních hodinách, další následovala zhruba o půlnoci. Průtrž mračen se přehnala hlavně přes Kunratice, kde hasiči mimo jiné odstraňovali strom spadlý na autobus MHD. Bouřka řádila i v okolí Vltavy, v centru Prahy, na Chodově, v Libuši a Krči.

V Praze padaly kroupy. V bouřce se zranili čtyři lidé.

Hasičské vozy v noci opakovaně vyjížděly čerpat vodu z vinohradské nemocnice. "Voda z deště a z kanalizace zaplavila prostory ARO a laboratoří. Žádné škody ale nenapáchala, přístroje poškozené nejsou," řekla mluvčí nemocnice Jana Jelínková. Provoz zdravotnického zařízení omezen nebyl.

Voda natekla i do řady sklepů, na Náměstí Jiřího z Lobkovic vytopila garáže včetně aut, v Soukenické ulici plynovou kotelnu. V Čajkovského ulici v Praze 3 déšť a kroupy nahnuly pavlač u jednoho domu, v Komořanské ulici zaplavila zemina koleje. Podle svědků voda natekla i do vestibulu stanice metra Můstek v centru Prahy. Divadlu ABC zatopila šatny, sklad dekorací a technické prostory. Škoda půjde do stovek tisíc korun. Zateklo i do suterénu divadel Minor a v Dlouhé.


Mluvčí pražské záchranné služby Klára Fikejzová řekla, že nejvážnější poranění utrpěl muž, na něhož spadlo střešní okno. Rozbité sklo mu poranilo nohu a způsobilo tepenné krvácení. Další muž utrpěl úraz hlavy. Zraněny byly i čtyři ženy, a to po pádu na záda nebo utrpěly zranění na hlavě.

Noční bouře ráno v metropoli komplikovala i dopravu. Kromě spadaných stromů měli řidiči v ranní špičce na řadě křižovatek potíže s nefunkčními semafory.

Bílý Kostel po týdnu znovu pod vodou
Zhruba půlhodinový intenzivní déšť způsobil další záplavy v Bílém Kostele nad Nisou. Hladina řeky sice nestoupla, záplavová vlna ale přišla na město z okolních polí. Obec přitom patří k těm, které záplavy před týdnem zasáhly nejvíce. Lidé jsou zoufalí, celý týden své domy a sklepy uklízeli a dnes mohou začít znovu, řekl starosta Jiří Formánek.

Ukradená kasička s penězi

Kasičku v níž bylo zhruba 4500 korun pro lidi postižené záplavami ukradla dnes po poledni v Zákupech na Českolipsku mladá žena. Zlodějka přišla na benzinovou čerpací stanici a půjčila si klíč od toalet. Když ho vracela, využila nepozornosti obsluhy a kasičku s penězi odnesla. Nastoupila do černého vozidla a odjela na Českou Lípu. Novináře o tom dnes informoval krajský policejní ředitel v Libereckém kraji Milan Franko. Policie podle něj po dívce pátrá.


Povodeň, která obec s 900 obyvateli zasáhla minulou sobotu, zničila většinu ze sedmi kilometrů silnic, ze šesti mostů zůstal jen jediný. Dvě třetiny z 300 domů skončily pod vodou. "Vyčíslení škod zatím nemáme, nejdřív jsme museli uklízet," řekl starosta. Odhaduje ale, že opravy zničených silnic, mostů a inženýrských sítí budou stát kolem 300 milionů korun.

Starosta Bílého Kostela kritizuje také vedení kraje za špatné rozdělování peněz, které na pomoc postiženým obcím poskytl stát. Z těch 40 milionů korun dostala obec jen 234 tisíc korun. Podle libereckého hejtmana Stanislava Eichlera se peníze rozdělovaly podle požadavků jednotlivých starostů.

povodně 2010: Frýdlant

"Pan starosta v Bílém Kostele žádal 200 tisíc korun a dostal od nás ještě víc, zatím je ani neutratil a pokud je utratí a bude potřebovat další, dostane je," řekl novinářům Eichler.

Bleskové záplavy na Slovensku

Několikahodinová bouřka a průtrže mračen dnes překotně vyvolaly na středním Slovensku místní záplavy. Kritická situace je v Handlové, kde řeka Nitra strhla most. Na řekách Nitra a Handlovka byl vyhlášen třetí stupeň povodňové aktivity. Silnice mezi městy Handlová a Prievidza je neprůjezdná. Zaplaveny jsou i četné čtvrti Žiaru nad Hronom.

Handlovská čtvrť Nová Lehota je odříznuta od světa a domácnosti jsou tu bez elektrického proudu. V samé Handlové byla kritická situace hlavně v Mostní ulici, kde voda strhávala automobily.

Povodně postihly i sousední Rakousko, kde na více než hodinu přerušily provoz vídeňského letiště Schwechat. V Tyrolsku byla  uzavřena frekventovaná silnice alpským údolím Ötztal. .

Na některých tocích hrozí druhý povodňový stupeň
V neděli odpoledne byly nejsilnější bouře v oblasti Šluknovského výběžku, potom postupovaly od Plzně směrem na sever.

Srážky kromě Bílého Kostela zaplavily také silnici ve Václavicích a několik sklepů v Hrádku nad Nisou, v Horním Vítkově u Chrastavy voda podemlela část silnice a zavinila další sesuv půdy. Podle informací krizového štábu jinak bouřka větší škody nezpůsobila.

"Během 15 minut zde spadlo 30 milimetrů srážek," uvedla meteoroložka Českého hydrometeorologického ústavu. Bouřky doprovázely také kroupy.

ČHMÚ přitom varoval, že ojediněle může spadnout až 60 milimetrů srážek.

Kamenice a Mandava opět na třetím stupni
Vydatný noční déšť prudce zvedl zejména hladiny některých řek na Děčínsku. V 5:00 dosáhly dvě z nich třetího povodňového stupně, nejdřív Mandava ve Varnsdorfu, pak i dolní tok říčky Kamenice ve Hřensku. Pak ale déšť ustal a voda v řekách začala rychle opadat. Obě řeky se o víkendu 7. a 8. srpna vylily z břehů a zatopily domy.

Ničivé záplavy zasáhly sever Čech už minulý týden. V nejhůře postiženém Libereckém kraji škody podle odhadů přesáhnou pět miliard korun. Povodeň si vyžádala pět lidských životů. Dva lidé se pohřešují.

 

Pršet by mělo i začátkem tohoto týdne, srážky však už budou výrazně slabší. V pondělí by mělo spadnout nejvíce deset milimetrů, v úterý do 15 milimetrů srážek.

Armáda pomáhala stavět mosty
Vojáci začali v neděli po poledni stavět provizorní most v Chrastavě na Liberecku. Nahradí secesní most, který vzala voda. Je to ale jen provizorium, které má sloužit kamionům mířícím do průmyslové zóny a odlehčit přetížené Pobřežní ulici, řekl starosta Chrastavy Michael Canov. Zhruba do tří týdnů by měl vedle provizorního mostu vyrůst jiný, který pak na místě zůstane, dokud nebude postaven nový most. Je ale třeba překlenout zhruba 48 metrů a to podle vojáků potřebuje delší přípravu. Už od rána staví vojáci nový most také v Rousínově na Českolipsku.

Lidovky.cz, ČTK
  • 2Diskuse