29. listopadu 2008 16:12 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Silný vítr bude hrozit i v neděli

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: René VolfíkČTK

PRAHA Prakticky po celou neděli bude ve východní části České republiky znovu hrozit silný vítr. Na pozoru se před ním budou muset mít lidé už od nedělních 03:00. Extrémně nebezpečný bude v krajích Pardubickém, Královéhradeckém, Olomouckém a Moravskoslezském, silný bude i na Vysočině a na Zlínsku. Kvůli silnému větru dnes nemohli lyžovat někteří návštěvníci hor, například na severu Moravy.

Meteorologové předpovídají, že v Olomouckém, Moravskoslezském a Zlínském kraji a na horách na Královéhradecku, Pardubicku, severovýchodě státu a v nejvyšších polohách Českomoravské vrchoviny bude v neděli vítr místy v nárazech dosahovat rychlosti 70 až 110 kilometrů v hodině. Na hřebenech hor na severu území to může být ojediněle až 125 kilometrů za hodinu.

Už v noci na dnešek zasáhl silný vítr sever a východ státu. Na východě Čech vyvracel stromy a poničil elektrická vedení, místy blokoval dopravu. Hasiči museli v Pardubickém kraji asi na 15 místech odstraňovat spadlé stromy. Větve a pády kmenů způsobily poruchy na elektrickém vedení.

Také na Vysočině odstranili cestáři a hasiči několik stromů, z nichž jeden spadl na auto. Nikdo nebyl zraněn. Krajská správa a údržba silnic odstraňovala v noci asi 12 stromů spadlých na silnice na Havlíčkobrodsku, Pelhřimovsku a Jihlavsku.

Podle serveru iDnes.cz zaznamenali meteorologové nejsilnější nárazy větru na Vysočině a v horách při hranicích s Polskem - v Krkonoších, Orlických horách a Jeseníkách. "Na jesenickém Šeráku v noci dosáhly rychlosti až 130 kilometrů v hodině, na Českomoravské vrchovině 110 kilometrů," řekl iDnes.cz Josef Hanzlík z Českého hydrometeorologického ústavu.

Meteorologové znovu občany a firmy vyzvali, aby zabezpečili okna, skleníky, připevnili lehčí věci a ukotvili stavební jeřáby a další techniku. Lidé by se také neměli pohybovat poblíž starších budov a větších stromů. Řidiči aut by za jízdy měli úměrně situaci snížit rychlost.

Lidovky.cz
  • 2Diskuse