Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Šimpanzi mají mít práva jako děti. V USA probíhá soud o opičí osobnost

Svět

  15:00
NEW YORK - Šimpanzi by měli mít podobná práva jako lidé a jejich chov v zajetí by se měl zakázat, tvrdí právník Steve Wise. Už několik měsíců se snaží přesvědčit soudy v USA, že šimpanzi by neměli být považováni za majetek, ale za tvory s osobností a tedy i základními právy. Newyorský soud jeho žádost ve středu zamítl, Wise se však bude odvolávat.

Šimpanz Tommy, o jehož osobnost se soudí v New Yorku. foto: Youtube.com

„Vaše argumenty jsou silné. Je mi líto, že vám nemohu vyhovět. Doufám, že budete v kauze pokračovat.“ Tak zakončil soudní slyšení minulý rok v prosinci soudce Joseph Sise. Wise se nevzdal a dotáhl případ až k odvolacímu soudu v New Yorku, ani tam ale nepochodil, informoval magazín Wired.

Celá kauza stojí na případu šimpanze Tommyho, kterého majitelé drží v kleci newyorského Gloversville. Wise a další aktivisté z organizace Nonhuman Rights Project doufají, že se jim alespoň podaří zajistit mu důstojné podmínky k životu.

Šimpanzi cítí radost i utrpení

„Šimpanzi jsou nezávislé, svobodně se rozhodující bytosti. Proč by jim nemělo být přiznáno právo na osobnost?“ říká Wise. „Jak můžeme ignorovat nezávislost a svobodu ne-lidské bytosti, zatímco u lidí tyto hodnoty ctíme jako nejvyšší? Tommy sice nemluví lidským jazykem, ale to ještě neznamená, že chce strávit zbytek života v kleci.“

Jeho snahy podpořilo devíět předních primátologů. Podle jejich společného vyjádření jsou šimpanzi vysoce citlivé bytosti, schopné prožívat radost i utrpení, myslet na budoucnost, pamatovat si věci z minulosti a činit vědomá rozhodnutí, ovlivňující jejich život.

Podobnost s otroctvím

Wise situaci přirovnává k 19. století, kdy byly děti otroků přidělovány opatrovníkům poté, co jim byla díky snahám odpůrců otroctví přiznána základní lidská práva. „Tommy je ekvivalent lidského dítěte,“ říká Wise. „Je to vysoce sebeuvědomělá a komplexní bytost.“

K TÉMATU:

Soudkyně přitom namítala, že pokud by Tommymu skutečně byla přiznána práva a jeho pobyt v kleci byl uznán za nezákonný, stejně by nebyl propuštěn na svobodu. Místo toho by putoval do azylového domu pro šimpanze. Vyměnil by tak jednu klec za jinou, akorát větší. „Jak definujeme, co je a co není klec?“ ptala se soudkyně. Majitelé Tommyho se k soudu nedostavili, případ se tak řešil bez jejich účasti a nepřišlo od nich ani žádné vyjádření.

Práva pro roboty

Ačkoli byli u soudu přítomní většinou Wiseovi podporovatelé, ne všichni s jeho názory souhlasí. „Nemyslím, že bychom měli zvířatům přiznávat lidská práva,“ řekl například Bob Kohn, advokát a teoretik umělé inteligence. „Když dáte práva zvířatům na základě jejich nezávislého myšlení, proč neudělat to samé s vyspělými roboty?“

Odborníci na právo ve Wiseův úspěch příliš nevěří, on sám je ale spokojený. „Myslím, že se nám podařilo k tématu přilákat pozornost,“ říká. „Možná jsme prohráli bitvu, ale vyhrajeme válku.“

Autor:

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...