Sionkův gól zažehnal krizi

Čeští fotbalisté herně dlouho tápali, ale těsného vítězství nad Slovinskem se dočkali

TEPLICE Stáli na okraji hluboké propasti, ale nakonec ji přeskočili. Krkolomně, ale přece bezpečně.

Čeští fotbalisté včera v Teplicích zásluhou gólu Libora Sionka porazili Slovinsko 1:0 a na poslední chvíli tak zažehnali hrozící krizi. Premiérové vítězství trenéra Petra Rady je znovu vrátilo do hry o světový šampionát. „Takové zápasy někdy bývají o jednom gólu,“ ulevilo se českému kouči.

Jeho tým má po třech zápasech v kvalifikaci čtyři body a ztrátu dalších tří na vedoucí Polsko. To však ještě včera po uzávěrce tohoto vydání nastoupilo v Bratislavě proti domácímu Slovensku. „Pokud bychom nezvítězili, šance dotáhnout se na špičku by byla horší,“ uvědomoval si Rada.

Na teplických Stínadlech to přitom dlouho vypadalo spíš jen na marnou snahu o reparát za sobotní porážku z Polska. Velké věci se na trávníku začaly dít až půl hodiny před koncem. V 63. minutě poslal Marek Jankulovski centr na zadní tyč, kde se důrazně hlavou prosadil právě záložník FC Kodaň.

Bylo to vůbec poprvé, co se 15 tisíc diváků dostalo do varu. Nervózní fanoušci neměli slitování. Stačila první ztráta míče a z tribun se už po pár minutách ozýval pískot. „Na hráčích se projevoval tlak. Ale největší šance Slovinců jsme přečkali. Nabádal jsem hráče k trpělivosti,“ vysvětloval Rada.

Hlavní postavou totiž byl dlouho gólman Daniel Zítka, spolu se Sionkem jedna z pěti změn v sestavě, které Rada udělal oproti sobotnímu utkání v Polsku. Náhradník zraněného Petra Čecha si při svém druhém startu v národním týmu zachytal víc, než sám čekal.

Jen během prvního poločasu vychytal dvě jasné gólové šance Slovinska. Nejprve si bravurně poradil se samostatným únikem Dediče, podruhé zase zneškodnil střelu Šišiče. Nebýt Zítky, Radův tým by pád do propasti nejspíš neodvrátil.

Jarolím Rosického nenahradil Slovinský kouč Matjaž Kek proto litoval porážky. „Většinu zápasu jsme hráli skvěle, bohužel se na hráčích asi projevila únava,“ uvedl.

Domácím hráčům se nedala upřít snaha. Snažili se hrát na jeden dotek, míč rychle od nohy, aktivně. Byla to příjemná změna, jenže dobře rozjetou akci si vždy na konci sami pokazili nepřesnou přihrávkou. „Většinou přišla až příliš pozdě, když byla obrana soupeře zformovaná,“ říkal Rada.

Například Janu Rajnochovi tak v první půli chyběl jeden krok, aby dosáhl na tečovaný přímý kop Jankulovského a těšně před gólmanem Handanovičem změnil jeho směr.

Český tým navíc znovu srážela těžkopádná hra záložní řady, v níž po tvořivém hráči stále zeje díra jako po bombardování.

Pokračování na straně 22

Dokončení ze strany 24

Rada se ji včera pokusil zatmelit Davidem Jarolímem, jenže ani to nefungovalo. Jarolím poutal pozornost spíš tvrdými zákroky. „Vím, že máme pořád co zlepšovat. Zápas v Polsku nejde jen tak přeskočit,“ uznal Rada.

Sionkova trefa proto přišla v pravou chvíli. Pro český tým to bylo jako pokropení živou vodou – soupeře v závěru zatlačil před branku, a přestože ji už výrazně ohrozit nedokázal, alespoň si nemusel dělat starost z vyrovnání. Kouzlo Stínadel tak opět zafungovalo. Český tým tady neprohrál ani v osmnáctém utkání.

***

Hráči Česka podle LN

Daniel ZÍTKA 1 Zraněný Čech by těžko dokázal víc. Jen díky zákrokům jeho náhradníka z první půle udrželi domácí čisté konto. Zdeněk POSPĚCH 3Když kolem sebe nechal proskočit Novakoviče, zatrnulo všem divákům. Podobný kiks už nezopakoval. Tomáš UJFALUŠI 3Přes střed obrany vedené českým kapitánem se hosté párkrát protlačili před Zítku. David ROZEHNAL 3 Zpočátku rozkolísaný výkon druhého stopera se s přibývajícím časem stabilizoval. Marek JANKULOVSKI 2 Když viděl, jak se spoluhráči trápí v útoku, vyrazil jim na pomoc. Vyplatilo se – nacentroval na gól. Libor SIONKO 2 Jeho možná nejdůležitější hlavička v kariéře rozhodla. Počítá se i neutuchající pohyb střelce jediné branky. David JAROLÍM 4 Měl přinést nápady a kreativitu, v realitě předvedl jen tvrdost a rozpaky. Jan RAJNOCH 2 Viditelný článek zálohy, i když si od začátku zahrál za reprezentaci poprvé. Nebyl horší než distancovaný Kováč na stejném postu v Polsku. Jaroslav PLAŠIL 3Zase v jeho projevu vládly nepřesnosti. Špatný dojem mohl smazat, ale velkou šanci na začátku druhé půle neproměnil. Martin FENIN 3Určitě si přál předvést se na stadionu svého bývalého klubu. Na hrotu však zůstal po většinu času utopený. Milan BAROŠ 3 Jeho turecké kouzlo zůstalo v českém dresu zakleté. Tentokrát měl víc šancí ho odčarovat, gólu se nakonec nedočkal. PRŮMĚRNÁ ZNÁMKA 2,81 Pozn.: Hráči, kteří odehráli alespoň 30 minut, jsou hodnoceni jako ve škole.

Česko 1 Slovinsko 0

Branka: 62. Sionko. Rozhodčí: Atkinson - West, Richardson (všichni Angl.). ŽK: Pospěch, Jarolím - Ilič, Brečko, Šuler. Diváci: 15.225. Poločas: 0:0. Česko: Zítka - Pospěch, Ujfaluši, Rozehnal, Jankulovski - Sionko, Rajnoch, Jarolím (66. Šírl), Plašil - Baroš (90.+1 Kladrubský), Fenin (81. Svěrkoš). Slovinsko: S. Handanovič - Ilič, Mörec, Šuler, Brečko (87. Mejač) - Šišič (65. Birsa), Koren, Radosavljevič, Kirm -Novakovič, Dedič (79. Jokič). Další utkání 3. skupiny: Slovensko -Polsko, Severní Irsko - San Marino (obě skončila po uzávěrce vydání).