25. ledna 2010 16:53 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Situace českých Romů není nejhorší, kritizuje vláda evropský průzkum

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Romská vlajka - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Romská vlajka - ilustrační foto. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Vláda se ohradila proti evropskému průzkumu, který počátkem prosince označil české Romy za nejvíce diskriminovanou menšinou v Evropské unii. Ministr pro lidská práva Michael Kocáb novinářům řekl, že v Česku žije hodně romských intelektuálů, kteří umějí diskriminaci rozeznat a popsat, referovat o ni v zahraničí.

Česká vláda se podle něj pokouší řešit problém otevřeně a transparentně, což ale neznamená, že může přijmout, že by čeští Romové byli nejdiskriminovanější v unii.

Zlepšení podle Kocába vyplývá mimo jiné ze zprávy o kanadské imigraci, kterou vláda probrala. Kabinet přijal i manuál pro česká velvyslanectví týkající se romské problematiky.

"Na Slovensku a v Rumunsku jsou na tom hůř"
Studie Agentury Evropské unie pro základní lidská práva (FRA) byla vytvořena na základě rozhovorů s 23 000 přistěhovalci a příslušníky etnických menšin. Podle studie bylo v posledních 12 měsících obětí diskriminace 64 procent Romů v České republice, obětí trestné činnosti pak 42 procent českých Romů.

Více čtěte:

Kancelář rady české vlády pro romské záležitosti však míní, že situace ve skutečnosti natolik alarmující není. Ředitelka kanceláře rady české vlády pro záležitosti romské komunity Gabriela Hrabaňová už dříve řekla, že podle jejího názoru je objektivní situace Romů v Česku lepší než v některých státech zejména východní Evropy. Mnohem horší životní podmínky podle ní mají například lidé žijící v romských osadách na Slovensku nebo Rumunsku.

Zapojení českých Romů do společnosti
Také ona argumentovala relativně velkým zapojením českých Romů do společnosti. "Někde žijí v úplné segregaci, takže se proto s diskriminací ani nesetkají," míní Hrabaňová. Čeští Romové jsou podle ní většinovou společností v kontaktu, a proto si více uvědomují vzájemné rozdíly.

Vysoká míra diskriminace Romů panuje podle FRA také v Maďarsku, kde jí bylo podle zjištění agentury vystaveno 62 procent tamního romského etnika, v Polsku (59 procent) a Řecku (55 procent). Mezi Českou republiku a tyto státy se vklínila už jen Malta, kde bylo prý vystaveno diskriminaci 63 procent tamních afrických přistěhovalců.

FRA zkoumala zkušenosti příslušníků menšin s diskriminací v devíti oblastech každodenního života: při hledání práce nebo v zaměstnání, při zajišťování bydlení, ve zdravotnictví a v sociálních službách, ve školách, v kavárnách, restauracích, barech či nočních klubech, v obchodech a v bankách. Zjišťovala také, zda byli oběťmi trestných činů.

Největší míru diskriminace agentura shledala v přístupu ke vzdělání a k práci. Nedostatky ale prý panují i v dalších oblastech.

ČTK, Lidovky.cz